Znechucení Pehem. Advokátka Hamplová se podivuje rasismu vůči Zemanovi. Zato primátor Hřib to vidí úplně jinak

01.07.2020 19:23

Politolog Jiří Pehe dnes ve svém komentáři nazval prezidenta Miloše Zemana starým bílým mužem. To „zaujalo“ advokátku Janu Zwyrtek Hamplovou, která ke svým slovům na sociální síti přidala i to, že se cítí znechuceně. Pehe svá slova napsal v reakci na prezidenta Miloše Zemana, jenž promluvil u příležitosti oslavy na ambasádě Spojených států amerických. Hlava státu hovořila o hnutí Black Lives Matter neboli Na černošských životech záleží. Zeman se domnívá, že moto je rasistické, protože záleží na všech lidských životech.

Znechucení Pehem. Advokátka Hamplová se podivuje rasismu vůči Zemanovi. Zato primátor Hřib to vidí úplně jinak
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová
reklama

„Prezident Zeman na oslavě amerického Dne nezávislosti pravil, že hnutí Black Lives Matter je rasistické, protože jde o všechny životy. Starý bílý muž, zcela mimo realitu, vylezl z lánského zámku, a bez jakékoliv snahy pochopit, oč v USA skutečně jde, pronesl další nehoráznost,“ okomentoval Zemanova slova také politolog Jiří Pehe.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33052 lidí
A právě na tato slova reagovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. „Výrok Jiřího Peheho je rasistický a diskriminační, pokud skutečně uvedl ‚starý bílý muž‘; protože ‚starý‘ jako charakteristika je věkově diskriminační a ‚bílý‘ jako charakteristika je rasistické, a celkovým vyzněním je výrok dehonestující, tedy v rozporu s právem na ochranu osobnosti – ať jde o kohokoliv. Současně rozporovat názor, že musí jít přece o všechny životy, je rovněž rasistický přístup – preferování mezi rasami už tady v historii bylo a nesmí se opakovat,“ zdůraznila Zwyrtek Hamplová.

„Zkrátka udělat tolik právní paseky ve dvou větách dokáže málokdo. Tento styl nemá co dělat s klasickou kritikou prezidenta republiky, na kterou má každý právo. Ne ovšem tak, že budu porušovat zákony této země a narušovat základní hodnoty, na kterých stojí právní stát. Stáří ani barva pleti nesmí být v civilizované zemi použito jako urážka, ať jde o důchodce ve frontě na poště nebo o prezidenta,“ dodala Zwyrtek Hamplová.

Nebyla sama, kdo se k tomu z advokátů vyjádřil. Na svůj twitterový profil napsala i advokátka Daniela Kovářová. „I život starého bílého heterosexuálního muže je hoden ochrany. Stejně jako životy starých i mladých blondýn, lhostejno, zda hloupých, nebo chytrých. Všichni lidé jsou si rovni. Koneckonců ze všech dříve či později budou staří lidé. Z některých chytří a z jiných hloupí nebo zlí,“ uvedla.

Ke slovům prezidenta Miloše Zemana se na svém twitterovém účtu vyjádřil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Projev pana prezidenta na recepci v rezidenci amerického velvyslance jsem nedoposlouchal a vzdálil jsem se. Násilí při protestech je určitě nutné odmítnout, ale připomínat si Den nezávislosti osočováním těch, kteří bojují za svá práva, je ostudné,“ uvedl.

Projev pana prezidenta na recepci v rezidenci amerického velvyslance jsem nedoposlouchal a vzdálil jsem se. Násilí při protestech je určitě nutné odmítnout, ale připomínat si Den nezávislosti osočováním těch, kteří bojují za svá práva, je ostudné.https://t.co/HMiVbV9tfb

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) June 30, 2020

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

13:00 Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

Pro poznání toho, co se stalo ve Vrběticích, jsou důležité výpovědi svědků. Jednu takovou zveřejnil …