Znechucený Stanislav Křeček. Odpůrci začali do kampaně tahat jeho věk

16.03.2019 20:13

Někdejší poslanec ČSSD Stanislav Křeček by mohl nadále zůstat zástupcem ombudsmana. Ve středu o tom rozhodli poslanci v prvním kole tajné volby. Jeho radost mu ale pěkně kazí komentátoři a novináři, který ho v rámci probíhajících voleb označuji za „osmdesátiletého Křečka“, zatímco o věku ostatních kandidátů mlčí. „Nehlásím se na olympiádu, jsem dotčen za stovky seniorů,“ píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz a poukazuje na diskriminaci.

Znechucený Stanislav Křeček. Odpůrci začali do kampaně tahat jeho věk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček
reklama

Zástupce ombudsmana Křeček, který má šanci svou funkci obhájit, v souvislosti s narážkami na jeho věk připomněl, že čas od času z úřadu Veřejné ochránkyně práv odešlou nejrůznějším právnickým i fyzickým osobám upozornění, že zacházet s někým jinak z důvodů, obsažených v antidiskriminačním zákoně – tedy například z důvodu jeho věku – je porušením tohoto zákona.

Není si dle svých slov jist, zda lidé opravdu vždy dokážou odlišit svobodnou volbu občana od diskriminace. „Jsem si jist, že to v mnoha případech nedokážeme a pleteme si onu svobodnou volbu s úmyslem diskriminovat,“ míní.

Nemohl si v českých médiích nevšimnout, že se příliš zaměřují na datum jeho narození. „Při komentování probíhajících voleb zástupce Veřejné ochránkyně práv jsem často novináři a komentátory označován jako ‚osmdesátiletý Křeček‘. Vždy, když o věku ostatních kandidátů není žádná zmínka,“ povzdechl si.

A všímá si toho dokonce i u těch, kde by to vůbec nečekal. „Petruška Šustrová na svém blogu za údaj o mém věku dala dokonce vykřičník (!), snad aby zdůraznila své zděšení nad tím, že se někdo v tomto věku může ještě o něco ucházet,“ dal za příklad Křeček a zmínil i Deník Referendum, který sám sebe považuje za ochránce všelikých práv, ale přesto neváhal takové označení jeho osoby použít.

Přemýšlí proto o tom, co tím autoři této, rádoby dehonestující, charakteristiky chtějí naznačit. Připomněl, že jeho pokročilý věk ho v práci přece neomezuje. Od počátku roku publikoval v denním tisku deset článků, prostudoval na úřadě desítky „ombudsmanských“ spisů, publikoval své názory na blogu i na sociálních sítích, účastnil se aktivně několika konferencí a jednal s řadou občanů, kteří s ním chtěli osobně hovořit o svých problémech. 

„Za sebe se dotčen necítím, ale za stovky seniorů, kterým je dopřáno žít aktivním životem, pak ano,“ zdůraznil Křeček podivující se nad názory, že snad údaj o věku bez dalšího charakterizuje schopnosti člověka. „Nejsou jisté životní zkušenosti někdy také k něčemu zapotřebí? Nehlásím se na olympiádu a pitomec může být člověk třeba už ve čtyřiceti. Nemyslíte?“ vzkázal na závěr Keček všem kritikům jeho vysokého věku.

Původní text ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…