Znovu k jednacímu stolu. Jiná šance pro Ukrajinu není, míní Zaorálek

02.05.2014 22:23

Situace na Ukrajině se stále vyostřuje. Dnes ukrajinská armáda zaútočila na proruské separatisty na východě země, obě strany hlásí mrtvé. „Když se člověk podívá, co se děje, mnoho optimismu nezbývá,“ povzdechl si ministr zahraničních věcí (ČSSD) Lubomír Zaorálek v pořadu Události, komentáře na ČT 24.

Znovu k jednacímu stolu. Jiná šance pro Ukrajinu není, míní Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Kreml prohlásil, že Kyjev svou operací zmařil naději na naplnění ženevské dohody, ukrajinské vedení to kategoricky odmítlo a naopak osočilo Moskvu, že pro zmírnění krize nic nedělá. Podle Zaorálka je ženevská dohoda stále platná a měly by se dodržovat zejména zásady o vzájemném odzbrojování.

„Mně se zdá, že chceme-li se dostat ven, musíme znovu sednout k jednacímu stolu. A proto nechci zpytovat svědomí, kdo má jaký podíl na tom, co se děje. Musíme pomoci ukrajinské vládě v úsilí připravit nové volby a vytvořit prostor pro diskuzi o budoucnosti země,“ míní ministr.

Je si vědom toho, že žádné jednoduché řešení neexistuje, a to prý zejména kvůli tomu, že Rusko neříká věci tak, jak jsou. „Nemáme pochyby o tom, že v tom, co se děje na východě Ukrajiny, mají prsty Rusové. To se nebezpečně blíží občanské válce,“ obává se Zaorálek.

Ministerstvo zahraničí se dle jeho slovo každý den zabývá zajatci z OBSE. Přestože se prý situace už vyvíjela příznivě, nyní je opět nejistá a nepřehledná. „Mrzí mě, že se to doposud nepodařilo vyřešit,“ přiznal.

Po dnešním společném jednání americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová pohrozili Rusku dalšími sankcemi, pokud bude pokračovat v destabilizaci Ukrajiny. Zaorálek sice připustil, že z krátkodobého hlediska nemá EU ani NATO příliš nástrojů, jak na Rusko zapůsobit, z dlouhodobého hlediska však ano.

„Investoři už Rusku tolik nedůvěřují a mění se i podmínky pro obchodování s touto zemí. Zdá se mi, že z dlouhodobějšího hlediska máme v rukou mnohem lepší karty a Rusko může výrazně ztrácet,“ odhadoval Zaorálek.

Politický geograf: Kreml chce zmařit ukrajinské volby

Hostem pořadu byl i politický geograf Martin Riegl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, který neočekává, že by se Rusko přiklonilo k otevřené agresi. Podle jeho názoru jsme svědky nového typu konfliktu, a to na mezistátní úrovni, který však jedna strana, v tomto případě Rusko, popírá.

„Hlavním cílem Kremlu je zmařit volby na východě Ukrajiny a zabránit tomu, aby revoluce neměla politické vyvrcholení, aby ten příklon k západu nedostal politickou legitimitu,“ myslí si.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…