Zodpovědní lidé dostali od vlády facku, stěžuje si expertka ODS

02.08.2014 18:57

Za jedno z nejhorších rozhodnutí současné vlády označila expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová zrušení druhého pilíře důchodové reformy. „Je to facka pro zodpovědné občany, kteří byli ochotní a schopní si sami spořit na stáří,“ napsala Kohoutová v tiskové zprávě ODS.

Zodpovědní lidé dostali od vlády facku, stěžuje si expertka ODS
Foto: modrenoviny.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kohoutová
reklama

Podle Kohoutové jde zejména o to, že vláda nenabídla vůbec žádnou alternativu. „Pokud zrušení druhého pilíře vláda myslí vážně, musí dnešní mladé generaci, aktivním lidem, zcela jasně říct, že jejich důchody nebudou dosahovat ani dnešní výše penzí a budou v poměru s platy významně nižší,“ varuje odbornice ODS.

Nebude z čeho rozdávat

Upozorňuje, že česká populace stárne. „A vláda se musí postavit čelem k jinak pozitivnímu faktu, že průměrný věk dožití stoupá, což s sebou přináší i vyšší náklady na důchody. Jednoduše řečeno, do státního prvního pilíře bude přitékat stále méně a nebude z čeho rozdávat,“ uvádí Kohoutová.

Podle ní fakt, že se do druhého pilíře přihlásilo jen několik desítek tisíc lidí, není důvodem k tomu, zcela ho zrušit. „Jsem všemi deseti pro debatu o tom, jak druhý pilíř zatraktivnit. Zaslepená debata pouze o tom, jak druhý pilíř zrušit, ukazuje, že levicová vláda pohrdá občany,“ míní Kohoutová.

Druhý důchodový pilíř je podle jejího názoru cestou, jak lidem narovnat rozdíl mezi jejich stávajícím příjmem a jejich budoucím příjmem v důchodu. „Pokud sociální demokracie chce, aby bez ohledu na své zásluhy a bez ohledu na to, kolik kdo státu na důchodovém pojištění za svůj život odvedl, dostávali všichni stejně málo, a zároveň nedává lidem možnost, aby si mohli sami spořit, protože odvody na důchody jsou příliš vysoké, pak jejich rozhodnutí chápu,“ uvedla s tím, že je to naprosto špatná cesta, kterou odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

6:52 Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

Na pondělním pražském koaličním jednání se bude projednávat generální ředitel Pražských strojíren Ró…