Zoufalí záchranáři: Lidi, nevolejte nás, když máte chřipku! Zůstaňte doma

20.10.2020 11:17

Členové Zdravotnické záchranné služby z Plzeňského kraje přednesli veřejnosti úpěnlivou prosbu: Pokud máte příznaky běžné chřipky, nevolejte záchranku.

Zoufalí záchranáři: Lidi, nevolejte nás, když máte chřipku! Zůstaňte doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ambulance, ilustrační foto
reklama

Nejsou to jen lékaři a zdravotní sestry, kdo během koronaviru neví, kam dřív skočit. Podobně přetížení jsou také členové Zdravotnické záchranné služby v jednotlivých krajích České republiky. O převoz do nemocnice prý totiž žádají i lidé, kterým by stačilo ležet v klidu doma v posteli a pít horký čaj.

Anketa

Souhlasíte s nařízením nosit roušky venku?

57%
43%
hlasovalo: 15293 lidí

Zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby se obracejí na veřejnost s prosbou, aby o sanitku žádali jen v opravdu vážných případech, to jest například ve chvíli, kdy se jim opravdu hodně špatně dýchá a kdy jim hrozí kolaps. Pokud má někdo horečku 38 stupňů a bolí ho svaly, lékaři ho z nemocnice zpravidla pošlou zpět domů, jen mu doporučí odpočinek na lůžku a popíjení již zmíněného horkého čaje.

Chápeme, že každodenní nárůsty počtu covid pozitivních v mnoha lidech vyvolávají strach a následnou stresovou reakci, ale nechceme-li, aby byl zdravotnický systém zcela zahlcen pouze covidovými pacienty, musíme se chovat zodpovědně. Tedy nejen dodržovat všechna hygienická a karanténní opatření, ale také při prvních obtížích kontaktovat svého praktického lékaře či hygienickou stanici,“ žádají záchranáři své spoluobčany.

Problém je v tom, že když sanitka převáží pacienta, u něhož existuje podezření na nemoc covid-19, vždy je třeba sanitku vydezinfikovat, což zabere asi 80 minut a posádka kvůli tomu stihne za směnu méně výjezdů a v kritickou chvíli může chybět tam, kde by byla opravdu potřeba.

„V žádném případě nechceme, aby závažně stonající podceňovali své potíže, ale zároveň je třeba si uvědomit, že kapacity zdravotnické záchranné služby nejsou neomezené. Pokud většina výjezdových skupin řeší běžné chřipkové diagnózy, může se pak stát naše péče hůře dostupná v případě dopravních nehod, infarktů, úrazů a dalších neodkladných stavů,“ uzavřeli záchranáři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agent…