Zoufalí záchranáři: Lidi, nevolejte nás, když máte chřipku! Zůstaňte doma

20.10.2020 11:17

Členové Zdravotnické záchranné služby z Plzeňského kraje přednesli veřejnosti úpěnlivou prosbu: Pokud máte příznaky běžné chřipky, nevolejte záchranku.

Zoufalí záchranáři: Lidi, nevolejte nás, když máte chřipku! Zůstaňte doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ambulance, ilustrační foto

Nejsou to jen lékaři a zdravotní sestry, kdo během koronaviru neví, kam dřív skočit. Podobně přetížení jsou také členové Zdravotnické záchranné služby v jednotlivých krajích České republiky. O převoz do nemocnice prý totiž žádají i lidé, kterým by stačilo ležet v klidu doma v posteli a pít horký čaj.

Anketa

Souhlasíte s nařízením nosit roušky venku?

57%
43%
hlasovalo: 15305 lidí

Zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby se obracejí na veřejnost s prosbou, aby o sanitku žádali jen v opravdu vážných případech, to jest například ve chvíli, kdy se jim opravdu hodně špatně dýchá a kdy jim hrozí kolaps. Pokud má někdo horečku 38 stupňů a bolí ho svaly, lékaři ho z nemocnice zpravidla pošlou zpět domů, jen mu doporučí odpočinek na lůžku a popíjení již zmíněného horkého čaje.

Chápeme, že každodenní nárůsty počtu covid pozitivních v mnoha lidech vyvolávají strach a následnou stresovou reakci, ale nechceme-li, aby byl zdravotnický systém zcela zahlcen pouze covidovými pacienty, musíme se chovat zodpovědně. Tedy nejen dodržovat všechna hygienická a karanténní opatření, ale také při prvních obtížích kontaktovat svého praktického lékaře či hygienickou stanici,“ žádají záchranáři své spoluobčany.

Problém je v tom, že když sanitka převáží pacienta, u něhož existuje podezření na nemoc covid-19, vždy je třeba sanitku vydezinfikovat, což zabere asi 80 minut a posádka kvůli tomu stihne za směnu méně výjezdů a v kritickou chvíli může chybět tam, kde by byla opravdu potřeba.

„V žádném případě nechceme, aby závažně stonající podceňovali své potíže, ale zároveň je třeba si uvědomit, že kapacity zdravotnické záchranné služby nejsou neomezené. Pokud většina výjezdových skupin řeší běžné chřipkové diagnózy, může se pak stát naše péče hůře dostupná v případě dopravních nehod, infarktů, úrazů a dalších neodkladných stavů,“ uzavřeli záchranáři.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

10:07 Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

Zblblí Češi na všechno skočí Andreji Babišovi. Tak se v minulosti vyjádřil někdejší elitní hokejista…