Zpěvák Prokop k uzavřené zemi za covidu: Totálka! To nebylo ani za komunistů

06.06.2021 8:30

Zpěvák, skladatel, člen známé hudební skupiny Framus Five a rovněž bývalý politik Michal Prokop zavítal na CNN Prima News, aby poskytl rozhovor. Co je nového? Vydává novou desku a promluvil i o politice. KSČM se prý měla zakázat v době, kdy to bylo ještě snadné. Covid pro něj znamenal ztrátu svobody. Oproti komunistům tohle prý byla „totálka“. A prozradil, o čem je píseň „Hoří Notre Dame“. Stále ale zůstává optimistou.

Zpěvák Prokop k uzavřené zemi za covidu: Totálka! To nebylo ani za komunistů
Foto: archiv M. Prokop
Popisek: Známý hudebník, ale také bývalý náměstek ministra kultury a někdejší člen vedení ODA Michal Prokop

Michal Prokop vydává novou desku. Opět s kapelou Framus Five, se kterou hraje už více než půlstoletí. V novince „Mohlo by to bejt nebe“ se navrací ke kořenům a také komentuje současnou dobu. Co umělce na dnešku štve? „No asi jako každýho z nás, to bysme tady mohli sedět dlouho a možná by to bylo i do jinýho pořadu. Je toho opravdu spoustu a já jsem navíc strávil deset let jako aktivní politik. Nejdřív jsem si myslel, že díky té politické praxi budu klidnější a budu to lépe snášet, ale to byla docela naivní představa a samozřejmě mě to nenechává chladným a ta situace je tak jiná od té doby, kdy jsem já byl aktivní v politice,“ řekl Prokop k současnosti.

Zároveň prý ale není z vývoje událostí úplně zklamán. „Já jsem si nikdy nemyslel, že prostě padne komunismus, a najednou se otevře mana nebeská a všichni si padneme do náruče. Nikdy jsem si nemyslel, že když padne ten bipolární svět, tak že nebudou žádné konflikty. Člověk je nádoba hříšná a vrací se ke svým chybám,“ popisoval umělec.

„Co jsem si nedovedl představit a z čeho jsem asi nejvíc zklamaný, je to, že v těch institucích toho nově postaveného demokratického státu, který jsme se v těch 90. letech snažili postavit, jsou lidi, který buď u toho tenkrát byli a dnes to úmyslně boří, anebo takový lidi, o kterých jsem si vůbec nedovedl představit, že by v takových funkcích mohli být,“ říkal Prokop s tím, že nechtěl být konkrétní a nechtěl nikoho jmenovat.

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18775 lidí
Moderátorka se Prokopa také ptala, co soudí o tom, že komunistická strana v podstatě podpořila vládu Andreje Babiše při hlasování o nedůvěře, a co si myslí o tom, že KSČM je často tím jazýčkem na vahách, který rozhoduje o důležitých zákonech či událostech v zemi. „No to je právě jedna z těch věcí, které jsem si nedokázal představit, že se toho jednou ještě dožiju. Jednou z těch velkých chyb, kterou jsme udělali, my, co jsme u toho byli, že jsme komunistickou stranu nezakázali, když to tehdy ještě šlo a bylo to snadný,“ prohlásil Prokop s tím, že je rozčarován z toho, jak se česká vláda opírá o komunisty.

Řeč přišla i na covidovou epidemii. Měl Prokop pocit, že během ní přišel o nějaké své svobody a možnosti? „No tak samozřejmě. Jedna věc, že člověk nemůže do hospody. Ale já jsem měl třeba zákaz činnosti. Já jsem za komunistů neměl nikdy totální zákaz činnosti, jen jsem třeba nějakou dobu nesměl do určitého kraje, ale tohle, ta totálka, to, že jsem nemohl najednou vystupovat, bylo pro mě naprosto šílený. Já potřebuju pod sebou na pódiu vidět živý lidi. Člověku to dodává energii,“ odpověděl zpěvák. Více mu prý ale vadilo to, že se mnozí lidé domnívali, že stát za ně vše vyřeší a ochrání je, místo aby přijali vlastní odpovědnost za svůj život.

Zajímavostí je, že jednou z písní na jeho novém albu je skladba s názvem „Hoří Notre Dame“. Ta má podle Prokopa být příměrem k současné době a situaci v Evropě, která jako by hořela a hroutila se. I přesto dle svých slov zůstává zpěvák optimistou. „Já si myslím, že i přes to všechno je život hodně pestrej a barevnej a já vlastně furt věřím, že to, jak jsme se vymanili od těch bolševiků a že ta naše cesta má své zákruty, ale že to je pořád cesta vpřed,“ dodal optimisticky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…