Zpravodaj Českého rozhlasu se vypravil do muslimské čtvrti v Bruselu. Málem nevyvázl zdravý

26. 11. 2015 16:19

Zajímavý průběh měla reportáž, kterou se rozhodl zpravodaj Českého rozhlasu v Belgii Ondřej Houska natočit v bruselské čtvrti Molenbeek. Ta je podle odborníků centrem evropských teroristů. Během natáčení rozhovoru s jedním z místních obyvatel se jak redaktor, tak zpovídaný stali málem terčem ataku ze strany dvojice místních mladíků.

Zpravodaj Českého rozhlasu se vypravil do muslimské čtvrti v Bruselu. Málem nevyvázl zdravý
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

„Za posledních 18 měsíců se místní obyvatelé zapojili hned do pěti teroristických útoků, včetně těch z Paříže,“ uvedl rozhlas s tím, že v Molenbeeku ale kromě radikálů samozřejmě žijí i tisíce mírumilovných občanů. O tom, že život tam nebývá snadný, mluvil zpravodaj veřejnoprávního rozhlasu s jedním z obyvatel bruselského Molenbeeku, Vladimírem Pohůnkem. Ten do Belgie emigroval v 70. letech a posledních 8 let žije právě v této čtvrti.

Celý text včetně audionahrávky je ZDE

Na ulici nejdřív na mikrofon mluvit nechtěl, protože se bál napadení. A to přesto, že s ním zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska mluvil přímo před místní radnicí.

Dávají nám najevo, že jim tu vadíme

Nakonec ale na otázky redaktora odpovídal. „Mám-li být upřímný, my ‚bílí‘ Belgičané se tu necítíme dobře. Jsou tu staré paní, které jsou přepadávané. Oni nám dávají najevo, že jim tu opravdu vadíme,“ svěřil se. Řekl také, že když si v novinách přečetl, že část útoků v Paříži má kořeny v Molenbeeku, vůbec jej nepřekvapilo. „Protože ty džihádistické buňky tady odjakživa byly. Před dvaceti lety ne v takové míře jako teď,“ uvedl.

Na otázku, proč se to děje zrovna v Molenbeeku, uvedl, že je to kvůli velké koncentraci arabského obyvatelstva a také kvůli laxnosti politiky a nezájmu řešit situaci.

Podle Pohůnka v Molenbeeku staří lidé večer vůbec nevycházejí ven. „Jakmile se teď na podzim po páté hodině setmí, lidi nevycházejí. Jsou doma, mají strach,“ přiznal.

Imámové jsou do Belgie vysíláni ze Saúdské Arábie

Pohůnek také upozornil na to, že v Molenbeeku je několik desítek utajených mešit, které jsou většinou v zadních traktech domů, ve dvorech, kde ani není napsáno na dveřích, že je tam nějaká mešita. „A tam se bohužel stávají první kroky k radikalizaci, protože imámové, kteří jsou vysíláni do Belgie ze Saúdské Arábie, jsou placeni Saúdskou Arábií,“ vysvětlil.

V tomto okamžiku těsně vedle zpravodaje a jeho respondenta zastavilo auto se dvěma mladíky. „Začínají pokřikovat, co si to o Molenbeeku dovolují oba vykládat. Dvojice radši rychle odchází, a tak vše skončí jen nadávkami,“ popisuje rozhlas.

„Teď jste měl důkaz. To je tu běžné,“ řekl Pohůnek zpravodaji 50 metrů od policejní stanice a dodává: „Že prý lžeme, že nemluvíme pravdu, že zveličujeme všechno, co se tu stalo, že chceme Molenbeek odsoudit na nejnižší úroveň. Je to ale kritizováno právě proto, že si všecko dovolili 50 metrů od policejní stanice.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…