Zprávy vystřídaly názory a urážky, píše ekonom Pikora o dnešních médiích. Napadení Jakla prý bylo učebnicovým příkladem

13.06.2019 22:58

Analytik Vladimír Pikora ve svém komentáři na webu Reflex.cz upozorňuje, že v západní společnosti vzniká tzv. mediokracie. Jinými slovy, že nám vládnou tzv. liberální média, protože „média diktují, o čem se bude veřejně mluvit, jak se o tom bude mluvit a co si o tom má člověk myslet“. Podle Pikory se kvůli tomu vytrácejí svoboda a právo na odlišný názor.

Zprávy vystřídaly názory a urážky, píše ekonom Pikora o dnešních médiích. Napadení Jakla prý bylo učebnicovým příkladem
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Pikora upozorňuje, že dříve byla novinařina o snaze podat určitou zprávu jejímu příjemci, zatímco dnes je to snaha předat již hotový názor na onu událost. „Zatímco dřív tvořily zpravodajství zprávy, dnes je tvoří hodnotové soudy a názory. Argumenty vystřídaly urážky. A není to jen český fenomén; je to fenomén celé západní společnosti,“ vysvětluje Pikora.

Pikora to ukazuje na příkladu americké televize CNN, jíž prudce klesá sledovanost. „Zdá se, že diváci už nechtějí slyšet, že prezident Trump lže, nýbrž chtějí vědět, co prezident říká. Zdá se, že čím dál víc lidí ho chce vyslechnout, zamyslet se nad jeho slovy a poté samostatně posoudit, zda jeho názor je chytrý, či hloupý,“ upozorňuje Pikora s tím, že diváka názor novináře zajímá stále méně.

„Kdyby to bylo jen v Americe, nechá mě to klidným. Bohužel něco hodně podobného běží i u nás. I u nás liberální a konzervativní média popisují dva odlišné světy s tím, že liberálové mají potřebu lidi s jiným názorem označit za lháře,“ kritizuje Pikora přístup „liberálních“ novinářů i v České republice.  

Jako příklad uvádí kauzu napadení bývalého tajemníka prezidenta Ladislava Jakla. „Když byl napaden Jakl v metru kvůli politickému názoru, většina liberálních médií mlčela, jako by se nic nestalo. Byl to pravý opak nedávné situace, kdy byl napaden poslanec Feri. Tehdy se naopak tato média mohla přetrhnout, aby to označila za útok na demokracii,“ nechápe rozdílný přístup Pikora.

„Jenže když se o několik dní později údajný útočník na Ladislava Jakla přihlásil policii a popsal situaci přesně obráceně než Jakl, mohla se stejná do té doby mlčící liberální média přetrhnout, aby informovala, že Jakl lže,“ pokračuje Pikora a dodává, že média Jakla veřejně odsoudila už v nadpisech a předávala svůj názor jako pravdu dál.

Tyto názory novinářů ale lidi již nezajímají, a proto sledovanost klesá. „To, že liberální média kvůli nedůvěryhodným komentářům vydávaným za zprávy směřují ke krachu a musejí škemrat o podporu, mi nevadí. Vadí mi, jak zhoršují náladu ve společnosti,“ předkládá hlavní problém této situace Pikora.

Podle něj mnoho lidí začalo mít pocit, že jsou jako majorita utlačováni, což může vést k násilnému chování vůči minoritám. „Agresivitu mnohá média svými štvavými komentáři na podporu menšin a na úkor majority podněcují. Tlak minorit na získání místa na slunci už je totiž příliš velký. A média v tomhle ohledu nespojují, média společnost rozdělují,“ analyzuje situaci Pikora.

Řešení je podle Pikory jednoduché. „Média by měla jasně rozlišovat mezi zprávami a komentáři. Měla by připustit, že někdo může mít i jiný názor. A že když má někdo jiný názor, není to lež, ale názorová pluralita, jež je ŽÁDOUCÍ,“ píše s důrazem Pikora, že novináři by měli být za všech okolností nestranní, aby si příjemce zprávy mohl sám vytvořit na situaci názor.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…