Zrada na voličích se nevyplácí. Bystroň k pádu CDU/CSU v průzkumech

09.04.2025 15:25 | Zprávy

V nejnovějším průzkumu společnosti Ipsos AfD poprvé předstihla CDU/CSU a získala 25 %. Europoslanec AfD Petr Bystroň ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, že důvodem nárůstu popularity jeho strany je zklamání voličů z politiky CDU, která se po volbách odklonila od konzervativní politiky a vytvořila koalici s SPD. AfD má podle Bystroně ambice být brzy součástí vlád na zemské úrovni a v dohledné době i ve Spolkovém sněmu.

Zrada na voličích se nevyplácí. Bystroň k pádu CDU/CSU v průzkumech
Foto: Parlamentní listy
Popisek: Petr Bystroň

Agentura Ipsos analyzovala aktuální politické nálady v Německu. V rámci on-line a telefonického průzkumu byla položena otázka 1 000 respondentům, kterou stranu by volili, kdyby se parlamentní volby konaly příští neděli. Sběr dat pro průzkum probíhal během 4.–5. dubna.

Po změnách v oblasti dluhové politiky Německa koalice CDU/CSU, která předčasné únorové volby do Spolkového sněmu vyhrála se ziskem 28,6 %, ztrácí na důvěře. Agentura Ipsos na základě průzkumu koalici připisuje pouze 24 % – nejnižší hodnotu za poslední tři roky. Od posledního průzkumu koalice ztratila pět procentních bodů.

Podle Ipsosu z poklesu důvěry pro CDU/CSU těží především AfD. Pravicová strana se rázem octla na prvním místě se ziskem 25 % a poprvé se v rámci nedělních průzkumů od Ipsosu stala nejsilnější stranou. Oproti poslednímu předvolebnímu průzkumu ze začátku března získala tři procentní body. Ve volbách do Spolkového sněmu získala AfD 20,6 % voličských hlasů.

Spolupředsedkyně AfD, Alice Weidelová, na sociální síti X poděkovala příznivcům AfD za podporu a přislíbila jim příchod politické změny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Neziskovky

Proč je tolik povyku kvůli tomu, že by se neziskovky musely registrovat, transparentně zveřejňovat své příjmy a výdaje nebo blíže informovat o své činnosti? Co je na transparentnosti špatného? Hodně čtu, že by to bylo riziko pro jejich fungování, což bych nerada. Mnohdy opravdu pomáhají, bohužel mno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nelze hodnotit politiky podle toho, co říkají před volbami,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 09.04.2025 16:19:11
ale podle toho, jak se dlouhodobě chovají. Fiala a 5K migranty a migrační pakt vyhlásil za národní zájem, před volbami se tváří, že proti nim bojuje. Vyslovuje se proti zničujícímu grýn dýlu, ale sám jej aktivně prosadil, stejně jako 5K prosadila zákaz spalovacích motorů, ožebračení domácností emisními povolenkami, zničení průmyslu i zemědělství. Zbývá jim strašení válkou a rusofobie, aby vytřískali z obyvatelstva stovky miliard a zadlužili budoucí generace. Jen nešťastník může volit vlastní zkázu.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Mají to rádi.“ Po útoku zápalnými lahvemi na Ruský dům přišla reakce

12:17 „Mají to rádi.“ Po útoku zápalnými lahvemi na Ruský dům přišla reakce

Na Ruský dům v Praze 6 v ulici Na Zátorce kdosi zaútočil zápalnými lahvemi. Krátce po útoku v areálu…