Zrádče! Kde bereš tu drzost? Rajchl vytáhl na Rakušana to nejhorší

30.10.2022 20:05 | Ze sítí

„Užijte si svých třicet stříbrných. Občané procitnou, smetou tuto vládu národní zkázy na smetiště dějin a složí vám účty za vaši zradu na naší vlasti!“ Lídr strany PRO v živém vysílání hřímal na ministra vnitra Víta Rakušana. Vyčetl mu neznalost historie i současné politické situace a vyzval ho k rezignaci. Šlo o páteční demonstraci, jejíž svolavatele a účastníky vicepremiér kritizoval v předešlém vyjádření.

Zrádče! Kde bereš tu drzost? Rajchl vytáhl na Rakušana to nejhorší
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda strany PRO, Jindřich Rajchl

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl se v živém vysílání na platformě Facebook pustil do kritiky ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), jehož výroky označil za „nehorázné, nedůstojné, hloupé a urážející tento národ“. Advokát a opoziční politik tak reagoval na video z Letenské pláně, které Rakušan zveřejnil den před konáním protivládní demonstrace na Václavském náměstí 28. října a v němž mimo jiné prohlásil, že si přeje, aby místo, kde se zrovna nachází, v den státního svátku zůstalo prázdné, a následně diváky ujistil, že se nepomátl. Tím první vicepremiér projevil svůj nesouhlas s plánovanou protestní akcí proti jeho vládě. Rajchl však hned připomněl, že demonstrace byla od začátku plánována na Václavské náměstí, nikoli na Letnou, kde stál v předtočeném videu Rakušan. „Ministr vnitra této země netuší, kde se koná demonstrace, na kterou plánuje dorazit 100 tisíc lidí?“ pohoršil se Rajchl. „Jestli nevíte, pane ministře, kde ta demonstrace je, kde se koná, tak jste se pomátl. Definitivně!“ dodal opoziční lídr, který řečnil na předešlých dvou zářijových demonstracích.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš osobně kandidoval na prezidenta republiky?

75%
19%
hlasovalo: 18734 lidí

Rajchl také poukázal na Rakušanovu neznalost historie, a to konkrétně událostí týkajících se převratu v listopadu 1989. Ministr vnitra totiž ve svém předtočeném vyjádření uvedl: „Před 33 lety se tady na té Letenské pláni sešly statisíce lidí, kteří chtěli svobodu, demokracii, kteří chtěli, aby se naše země vrátila zpátky do Evropy. A na zítra si ten samý prostor zarezervovali lidé, kteří chtějí opak, kteří nás z Evropy chtějí vytrhnout někam směrem na východ. Chtějí, abychom se zase zpátky přimkli k ruským okupantům. Chtějí, abychom se bratříčkovali s těmi, kteří se chovají na Ukrajině jako barbaři…“ Rajchl ovšem připomněl, že v listopadu roku 1989 se na Letenské pláni žádné protestní akce nekonaly. „Na Letenské pláni před 33 lety nikdo nebyl. Demonstrace na Letenské pláni začaly až po 17. listopadu. V žádném případě ne 28. 10. 28.10. byla demonstrace na Václavském náměstí,“ opravil dějepisné znalosti ministra vnitra někdejší člen Trikolory a současný šéf strany PRO.

/p>

„Pane ministře, když ani nevíte, kde byly před třiatřiceti lety demonstrace, a když nevíte, kde je ta demonstrace dnes, tak nemáte na svém místě co dělat. Jste naprosto nekompetentní figura, která je naprosto nedůstojná této funkce… Vy jste selhal, pane Rakušane. Vy jste ukázal základní neznalost moderní české historie. Vy jste ukázal absolutní neorientaci v tom, co se děje v našem státě,“ hřímal Rajchl a celou záležitost následně označil za „skandál naprosto neuvěřitelných rozměrů“.

Rajchl závěrem Rakušana vyzval k rezignaci, a to prý hned z několika důvodů. Vadí mu například, že ministr vnitra ve svém vyjádření označil svolavatele demonstrací za „šmejdy“ a „ruskou pátou kolonu“. „Jak si to vůbec můžete dovolit? Kdo vám dal to právo?“ roznítil se Rajchl. Na Rakušanovo tvrzení, že má pochopení pro obyčejné lidi, ale že svolavatelé protivládních demonstrací jsou ruskými agenty a pro ty porozumění nemá, odpověděl Rajchl slovy: „Já mám pochopení pro to, že se obáváte chvíle, kdy naši občané definitivně procitnou, smetou tuto vládu národní zkázy na smetiště dějin a složí vám účty za vaši zradu na naší vlasti, ale nemám ani nebudu mít pochopení pro kolaboranty s cizími zájmy, kteří zaprodali zájmy této země a tohoto národa za svůj osobní prospěch. Užijte si rychle těch vašich třicet stříbrných jako Jidáš, za něž jste nás prodal. Váš čas se totiž neúprosně krátí.“

Hlavním organizátorem páteční demonstrace, jíž se zúčastnilo několik desítek tisíc občanů, je aktivista a zakladatel projektu Česká republika na 1. místě Ladislav Vrabel. Sám Rajchl, který byl v minulosti aktivní například v boji proti vládním covidovým opatřením, tentokrát na pódiu nevystoupil, ale byl přítomen v davu pod tribunou, kde si povídal s demonstrujícími.

reklama

autor: AKS

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…