Zranění Kurdové by se mohli léčit v českých lázních, navrhuje ministr Zaorálek

28.11.2014 7:28 | Zprávy

Kurdové zranění v bojích s radikály z hnutí Islámský stát (IS), kteří ovládli sever Iráku, by se v budoucnu mohli léčit v českých lázních. V rozhovoru s kurdskými představiteli o tom ve čtvrtek večer debatoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který navštívil středisko iráckého autonomního Kurdistánu Irbíl. Kurdy prý tento nápad velmi zaujal. Během ofenzivy proti islamistům byly zraněny již tisíce kurdských bojovníků, takzvaných pešmergů.

Zranění Kurdové by se mohli léčit v českých lázních, navrhuje ministr Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

V Irbílu šéf české diplomacie jednal s prezidentem autonomního Kurdistánu Masúdem Barzáním i jeho synovcem, předsedou kurdské regionální vlády Nečirvanem Barzáním. „Mluvili jsme s nimi o tom, že máme lázně velmi dobře vybavené pro rehabilitaci podobných typů zranění, jako jsou tady. Bohužel jsme si to vyzkoušeli i na našich vlastních zraněných vojácích v Afghánistánu," uvedl Zaorálek v rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem.

Prezident přijel na jednání rovnou z fronty

„Vzhledem k tomu, že mluví o tisících zraněných, tak není divu, že je to velmi zaujalo. Všichni tady znají Karlovy Vary, mají v naše lázně důvěru a všichni jsme se shodli na tom, že je to velmi dobrý nápad a že na tom budeme dále pracovat," dodal český ministr. Svůj návrh přednesl i na jednání u kurdského prezidenta, kterého se zúčastnil vůdce pešmergů. Ten stejně jako Barzání dorazil na schůzku přímo z fronty, kde velí bojům proti islamistům.

Nápad týkající se léčby zraněných Kurdů v Česku prý vznikl, když Češi z úst kurdských představitelů zaslechli, „kolik mají zraněných a že v rámci celého Iráku nesou největší ztráty". Sobotkova vláda prý v současné době mimo jiné řeší podporu českého lázeňství a fakt, že „nám v některých oblastech vypadla klientela například z Libye nebo ruská klientela v Karlových Varech i jinde". Kurdové by tak prý klientelu mohli nahradit. „Mělo to tady velký ohlas, velmi je to zaujalo," dodal k návrhu Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…