Zrušili jste hranice. A to je pramenem vašeho neštěstí, vzkazuje Evropě uznávaný expert, který dříve předpověděl, že USA teď chtějí válčit u nás

23.06.2015 13:38 | Zprávy

Evropa podle šéfa mezinárodní analytické společnosti Stratfor George Friedmana čelí třem krizím, jejichž společným jmenovatelem jsou státní hranice. Jedná se konkrétně o přistěhovalce z islámského světa, ekonomickou krizi v Řecku a konflikt na Ukrajině. Friedman obecně soudí, že rušení hranic zní v teoretické rovině skvěle, ale praxe může být často jiná.

Zrušili jste hranice. A to je pramenem vašeho neštěstí, vzkazuje Evropě uznávaný expert, který dříve předpověděl, že USA teď chtějí válčit u nás
Foto: Archiv
Popisek: Mapa Evropy

„Pokud nemohou být zrušeny národní státy, potom by přinejmenším hranice mohly ztratit svůj význam. S tím úzce souvisí první ze zmíněných problémů. Muslimská migrace v minulém století Evropě hrála do karet, protože po druhé světové válce oživila pracovní trh. Zpočátku byl jejich pobyt považován za dočasný. Později jim byla nabídnuta idea multikulturalismu, tedy vzájemného soužití. Částečně z důvodů selhání integračních procesů, ale i teroristických útoků však vnímá část evropské společnosti muslimy jako ohrožující prvek,“ konstatuje Friedman. Ten v nedávné minulosti napříkad předpověděl, že se Evropa musí připravit na války na svém území.

„Některé země již uvažují o tom, že by opětně zavedly vnitřní evropské hranice, aby se zabránilo pohybům uprchlíků z muslimského světa. Současná mohutná migrační vlna tyto úvahy dostala na novou úroveň,“ konstatuje Friedman, podle kterého humanitární zásady Evropské unie působí paradoxně problémy. „Dle těchto zásad musí být poskytnuto uprchlíkům útočiště, ale další uprchlické vlny zhoršují sociální a kulturní nerovnost v hostitelských zemích. Obyvatelé i politici v některých z těchto zemí očekávají další migrační vlny se značným znepokojením. Navíc jde o to, že jakmile budou mít uprchlíci povolení ke vstupu na kontinent od jedné země, ostatní státy nebudou schopny pohybu uprchlíků zabránit,“ píše Friedman.

Volný pohyb zboží a osob podle Friedmana vzbuzuje celou řadu otázek. „Kdo kontroluje vnější hranice Evropy? Mělo by rozhodnout o tom, kdo vstoupí na jeho území, Španělsko či EU? Ať už nakonec rozhodne kdokoli, měla by myšlenka volného pohybu pracovních sil platit i pro volný pohyb uprchlíků? V případě, že ano, potom jednotlivé členské státy Evropské unie ztratily právo rozhodovat, koho chtějí přijmout do své společnosti,“ soudí Friedman a míní, že v takovém případě by byl zásadně ohrožen princip národních států, na kterém Evropa stojí od svých počátků. „Tato otázka se netýká jen muslimů, v 19. a 20. století se něco podobného řešilo v souvislosti s příchodem Židů do západní Evropy. Byť jejich asimilace probíhala přece jenom úspěšněji. V každém případě platí, že muslimský problém je v Evropě jedinečný proto, že jej takovým Evropa samotná učinila,“ má jasno Friedman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…