Zrušit v EU právo veta. Kvůli Orbánovi, zní od Pirátů a TOP 09

06.04.2022 12:04 | Ze sítí

Maďarští voliči možná chtějí většinově dál žít pod Orbánem, ale podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové jejich vůle „není v souladu s působením v Evropské unii“. Stejně jako její kolega Luděk Niedermayer tedy žádá, aby hlasování o zahraniční politice přestalo být jednomyslné, protože jinak bude moct Orbán blokovat vše, na čem se ostatní dohodnou. A nejen Orbán, Niedermayer si stěžuje třeba i na Polsko, které chce hodit vidle do velkého světového projektu, co si Brusel domluvil.

Zrušit v EU právo veta. Kvůli Orbánovi, zní od Pirátů a TOP 09
Foto: Repro Facebook
Popisek: Markéta Gregorová v evropském parlamentu

Europoslanec Niedermayer lituje, že Orbánova výhra a zejména jeho projev po volbách rozbíjí nově nalezenou „identitu a společnou řeč“ Evropy.

Zaujala jej zejména slova v povolební euforii, že FIDESZ porazil „Brusel a Zelenského“ (o kterých informovaly Seznam Zprávy). Pokud to nebylo jen gesto pro domácí voliče, znamená to podle českého europoslance, že Unii čeká velká zkouška.

„Je bohužel nedobrou praxí v EU, že země s něčím nespokojené, blokují veškerá, či některá jednomyslná rozhodnutí a tím dostávají EU do krizových situací,“ obává se a připomíná Polsko, které uvažuje že hodí vidle do globální daňové dohody, co EU dojednala a teď ji musí převést do unijního práva.

„Nechci dělat rychlé a silné závěry, ale již samotné chování Viktora Orbána v Ukrajinské krizi je velmi znepokojivé,“ obává se dále Niedermayer. A napadá jej, že jásání maďarského premiéra, že porazil Brusel a Zelenského je přesně tím, co chce i Putin.

Proto podle něj možná přišel čas, aby EU změnila pravidla o jednomyslném rozhodování (Niedermayer nabádá k „více vyváženému pohledu“). České jásání nad tím, čemu můžeme zabránit, se nám totiž může vrátit, když někdo jiný zablokuje rozhodnutí a nás to bude hodně stát. Žádný příklad europoslanec neuvedl, ale prý nás to může bolet mnohem více, než že nebudeme mít pojistku jednomyslnosti.

Podobné úvahy, navíc svým nezaměnitelným způsobem, prezentovala i Niedermayerova kolegyně z europarlamentu Markéta Gregorová. Ta začala útokem na maďarského volebního vítěze FIDESZ který podle ní ovládá veřejný i mediální prostor, nedělá rozdíl mezi státem a Orbánem a dokonce dělá všechny kroky k tomu, aby se udržel u moci.

Pak stejně jako kolega upjala svou pozornost k povolbenímu projevu Viktora Orbána, a zaujalo jí, že za oponenty vyhlásil mezinárodní média, bruselské byrokraty a prezidenta Ukrajiny. Zopakovala, že domácí média už FIDESZ ovládá a EU mu prý vadí zase proto, že po něm chce dodržovat právní stát. A Zelenskyj se do vybrané společnosti dostal jen proto, že jej jednou kritizoval za kamarádění s Putinem.

K tomu Gregorová připočetla, že voliči si dovolili do parlamentu poslat hnutí Naše vlast, které europoslankyně svému publiku představila slovy „odpadlíci z ultrapravicového Jobbiku, kterým přišel málo ultrapravicový“. Že ten ultrapravicový Jobbik byl součástí společné kandidátky se Zelenými, se kterými sdílí klub, už neprozradila.

Načež volby shrnula slovy: „Je to výsledek svobodných demokratických voleb. Není to ale směr, který je podle mě v souladu s působením v Evropské unii“.

A proto je problém, že v zahraničně- bezpečnostních otázkách v Radě EU platí jednomyslné hlasování. „Pokud se tak 26 zemí od Portugalska po Estonsko na něčem shodne, stačí, aby přišlo jedno Maďarsko a řeklo NE. A je vymalováno,“ vysvětlila.

Orbánovi se to prý hodí k tomu, aby v Bruselu do všeho házel vidle a pak doma pomlouval EU, že je neakceschopná. Gregorová to pojmenovala „cynicky dokonalý kruh“.

Od chvíle, kdy v roce 2019 přišla do Bruselu, prý Gregorová prosazuje, aby se v zahraniční politice přešlo na většinové hlasování. A teď o to chce usilovat ještě intenzivněji.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

22:52 „Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

„Řada církevních hodnostářů, věřících i novinářů stále hledá své dno,“ komentovala dění okolo křtu k…