Ztrácí Británie vliv? Cameron čelí kritice za to, že nebyl v Kyjevě a v Moskvě

7. 2. 2015 14:14

Britský konzervativní premiér David Cameron čelí kritice za to, že se neúčastnil jednání, která v posledních dnech a hodinách proběhla v Ukrajině a Moskvě. Britský list The Guardian si klade otázku, proč se jednání neúčastnil premiér země, která je členem Rady bezpečnosti OSN a významným členem NATO. Cameron podal vysvětlení.

Ztrácí Británie vliv? Cameron čelí kritice za to, že nebyl v Kyjevě a v Moskvě
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron
reklama

Kritickými slovy na adresu britského premiéra Camerona nešetří např. britský generál Richard Shirreff, který zastával vysoké funkce ve strukturách NATO. Konflikt na Ukrajině je podle jeho názoru nejvážnější situací od roku 1968, kdy armády Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem okupovaly Československo. Je to situace, která hrozí přerůst i ve válku celoevropských rozměrů. "A kde je v tuto chvíli Velká Británie?" ptal se generál v rozhovoru pro The Times.

Z premiérské kanceláře však tuto otázku odmítli. Premiér Cameron se prý do jisté míry podílel na formování návrhů, které v Kyjevě a v Moskvě následně představili francouzský prezident a německá kancléřka. Formát schůzky jen respektoval dohodnutý formát čtyřstranných jednání mezi Německem, Francií, Ukrajinou a Ruskem, který se zrodil v loňském roce při oslavách sedmdesátého výročí od vylodění v Normandii.

A co Islámský stát?

Stejnou otázku si kladli i poslanci, kteří zasedají v britském výboru pro obranu, tentokrát však v souvislosti s údery proti Islámskému státu. Po prostudování dostupných dokumentů totiž dospěli k tomu, že zapojení Velké Británie do bojů proti Islámskému státu je až překvapivě skromné v porovnání s tím, jak o hrozbě Islámského státu mluví premiér Cameron.

Deník připouští, že jistá opatrnost v angažmá v konfliktech na Blízkém východě je do jisté míry pochopitelná po kritice britských vlád za to, jak se zapojily do tažení v Iráku. To ale nic nemění na tom, že jak ukrajinská krize, tak boj s Islámským státem představují klíčové problémy dnešní doby, při jejichž řešení by Británie neměla chybět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…