Zubaři znovu požadují, aby si pacienti platili za plomby

10.09.2011 18:35

Čtyři sta padesát korun za jednu plombu způsobilo rozpory mezi zubaři a pojišťovnami. Ty tvrdí, že je to příliš a peníze na ně mají. Zubaři proto znovu požadují, aby si pacienti ve věku mezi 18 a 65 lety věku plomby hradili z vlastní kapsy.

Zubaři znovu požadují, aby si pacienti platili za plomby

Hrazení plomb paciety považují zubaři za jediné východisko, jak zlepšit financování jejich oboru. Na valné hromadě České stomatologické komory (ČSK) to v sobotu novinářům řekl prezident komory Pavel Chrz.

Problém způsobila plomba za 450 korun

"Zubní výplně jsou příčinou naší letošní nedohody se zdravotními pojišťovnami na úhradách péče pro příští rok. To se stalo historicky poprvé," podotkl Chrz. Zubaři a pojišťovny se dostali do sporu kvůli výši úhrad. Čtyři sta padesát korun za jednu plombu bylo pro pojišťovny nepřijatelné a řekly, že na to nemají peníze, vysvětloval prezident komory.

"Na zvýšené úhrady prostě pojišťovny za stávající situace nemají," potvrdil Pavel Horák, šéf největší tuzemské pojišťovny VZP.

Chrz si myslí, že člověk, který se o své zuby opravdu stará, potřebuje plombu maximálně jednou za tři roky. A za těchto okolností může tyto peníze z peněženky vytáhnout. Hrazení plomb z peněženky pacientů je podle něj jediné možné řešení.


Ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí
 
Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Petr Nosek ale s tímto živelným řešením nesouhlasí. Tvrdí totiž, že české zubní ordinace nejsou schopné zvládnout nápor pacientů na preventivní vyšetření, který by podle něj po zpoplatnění plomb nastal.

"My bychom chtěli zvolit postupné zavádění takového opatření, včetně podpory prevence," řekl náměstek.

Zubařům se také nelíbí, že je v rámci zákona o zdravotních službách nutí k novým registracím svých zařízení. "My jsme tak opět nuceni na úřady nosit papíry, které tam už dávno jsou. Tohle je přesně věc z kategorie pitomostí, které do zákona propašovali až poslanci na plénu," zlobil se prezident komory. Údajně právě tyto admistrativní kroky mohou vést k tomu, že starší zubaři své ordinace zavřou a odejdou do důchodu.


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nip

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…