Zůstaňte doma, vzkázal z tiskovky Hamáček. Havlíček se omlouval, Babiš nepřišel

28.01.2021 20:49

Složitá debata předcházela oznámení zpřísnění protiepidemických opatření. Vláda se rozhodla mimo jiné zpřísnit služební cesty, omezení pohybu na počet kilometrů kolem domu zatím neplánuje. Hlavním důvodem změny je, že se situace v nemocnicích nezlepšuje. „Zůstaňte doma,“ vyzval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zůstaňte doma, vzkázal z tiskovky Hamáček. Havlíček se omlouval, Babiš nepřišel
Foto: Screen ČT24
Popisek: Vláda oznamuje další omezení pohybu

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25519 lidí

„V těch minulých dnech a týdnech byl vývoj epidemie uspokojivý. Sledovali jsme čísla, jak pomalu klesají. Všichni jsme věřili, že se velmi rychle blížíme k bodu, kdy bude možné uvolňovat. V posledních dnech se trend zhoršil. Epidemie začíná stagnovat, některá čísla začala drobně růst a my nemůžeme situaci jakkoliv podcenit. Jsme asi v nejsložitější situaci z hlediska případného rozvoje epidemie a startovacích kapacit,“ podotkl úvodem tiskové konference ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Kdyby nám to nedejbože začalo růst, máme plné nemocnice, a to si dovolit nemůžeme,“ dodal. Varoval i před britskou mutací viru. 

„Velkým problémem jsou horská střediska. Došlo k velkým nárůstům v regionu, kam tato horská střediska patří,“ dodal.

První zpřísnění opatření se týká omezení volného pohybu osob. „Zůstaňte doma. Omezte na minimum sociální kontakty,“ zdůraznil Hamáček. „Povolujeme cesty do vlastních rekreačních objektů. Lidé by v nich měli pobývat pouze z jedné domácnosti,“ dodal. 

„Také jsme zpřísnili otázku pobytu cizinců na našem území,“ zmínil rovněž Hamáček.

„Omezili jsme i provoz lyžařských vleků a lanových drah. Ubytovací služby na horách se budou moci poskytnout pouze jedné osobě na služební cestě, která bude muset mít potvrzení od zaměstnavatele o služební cestě, případně mít objednávku od objednavatele,“ dodal. 

V případě, že se situace ještě zhorší, je podle Hamáčka možné, že bude regulován pohyb obyvatel v rámci krajů či okresů. Věří však, že se tak nestane. „Následující týdny nebudou jednoduché. Ale ukazuje se nám světlo na konci tunelu v podobě očkování,“ dodal. Lidé se také budou moci od pátku nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. Nyní na test mohou po pěti dnech.

Hamáčkova slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný, který potvrdil stagnaci situace. Zopakoval zpřísnění opatření, kdy je nutné upravit provoz v horských střediscích. 

„Byl také obnoven zákaz návštěv pacientů u lůžek akutní péče, návštěvy v sociálních zařízeních jsou povoleny za přísných podmínek. Výjimkou je také přítomnost třetí osoby u porodu či návštěvy u dětských pacientů,“ dodal Blatný. 

„Restrikcí je už dnes velké množství, není cílem přidávat další a další. Podstatné je, aby opatření byla dodržována. Říkám tím současně i to, že nebyla diskuse o tom, utahovat šrouby v oblasti restrikcí v průmyslu. Nepřipadá v úvahu, abychom v rámci průmyslu dělali restrikce. Nechceme dělat ani další restrikce v oblasti maloobchodu. Musíme zajistit ale to, aby se všechna opatření dodržovala,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a omluvil se skiareálům. Definitivně se totiž navíc uzavřely i vleky a lanovky. Nebudou moci vozit ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému. Sezónu však Havlíček nepovažuje za ztracenou, jen se neví, odkdy by mohly skiareály otevřít.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • poslanec
 

K zajímavé situaci došlo ve chvíli, kdy se jeden z novinářů zeptal na to, pokud by chtěl jet do hotelu vykonávat home office jako soukromý živnostník, zda může. Ministr průmyslu a obchodu mu vysvětloval, že je nutné mít objednávku z daného objektu či obce, že tam jede vykonávat práci. Redaktor však trval na tom, že by chtěl jet například vykonávat práci do hotelu kvůli klidu, když má například doma manželku a děti. To však podle Havlíčka úplně možné není.

„Neregulujeme trh s bydlením. Ve chvíli, kdy si člověk k tomuto účelu pronajme na tuto činnost garsonku či byt...,“ odvětil k tomu Hamáček. „V principu není žádoucí, abyste odjel na home office na druhou stranu republiky,“ podotkl Blatný a apeloval na omezení mobility kontaktů. Hovořil i o britské mutaci, která je tady podle jeho slov v desítkách potvrzených případů. Podle něj v Česku neprobíhá komunitní šíření této varianty.

Vláda také apeluje na nošení respirátorů FFP2, povinné budou nově v autoškolách, kde je budou nuceni nosit učitelé i žáci.

Veškerá opatření začnou platit v noci z pátku na sobotu. Kontrolovat jejich dodržování bude policie, jak však uvedl vicepremiér Hamáček, má omezené kapacity. Nebude chodit dům od domu, zaměří se na excesy. Podnikatelé, kteří poruší protiepidemická opatření, pak nebudou mít nárok na pomoc z covidových programů, dodal ministr Karel Havlíček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní tiskové konferenci nebyl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

17:53 Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

Poprvé od nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS) zasedala dnes tripartita, jednala o epidemii a zelené…