Zveřejnila nahrávky Béma a Janouška BIS? Jasno stále není...

10.04.2012 19:20

Stále není jasné, zda odposlechy telefonátů mezi lobbistou Romanem Janouškem a exprimátorem Prahy Pavlem Bémem (ODS), skutečně pocházejí z BIS. Vyšetřování autorství a úniku nahrávek odposlechů těchto nahrávek totiž stále trvá.

Zveřejnila nahrávky Béma a Janouška BIS? Jasno stále není...
Foto: bbc.com
Popisek: Britský renomovaný server BBC publikoval článek o aféře Janoušek - Bém
reklama

Vyšetřování tak pokračuje a podle dozorové státní zástupkyně byly údajně již zahájeny i úkony trestního řízení proti neznámému pachateli. V úterý to uvedl server První zprávy.cz.

Vyšetřování je prý vedeno ve dvou liniích. Zkoumá se, zda odposlechy z roku 2007 pocházejí z dílny Bezpečnostní informační služby (BIS). A také to, odkud unikly na veřejnost. Na tyto základní otázky zatím však neznají odpověď ani vyšetřovatelé, ani inspekce BIS, ani dozorové státní zastupitelství.

"Mohu potvrdit pouze to, že v případě byly zahájeny úkony trestního řízení proti neznámému pachateli," uvedla bez dalších podrobností Prvním zprávám Alena Řezníčková, vedoucí odboru vyšetřování Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které se zabývá vyšetřováním trestných činů příslušníků BIS, Úřadu pro zahraniční styky a informace (UZSI) a vojenského zpravodajství.

Žádné informace k vyšetřování nemá  v tuto chvíli ani mluvčí BIS Jan Šubert. "Neuralgických míst, odkud mohly uniknout, je celá řada. Není nikterak potvrzeno, že pocházejí právě z BIS," uvedl Šubert.

Zveřejněné odposlechy rozhovorů s Janouškem stály Béma politickou kariéru. Byť někdejší primátor a současný poslanec za ODS stále odmítá, že by Janoušek ovlivňoval rozhodování komunálních politiků či úředníků magistrátu, odposlechy prokazují pravý opak. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji městského majetku, změnách územního plánu či dával úkoly vedoucím úředníkům. Kauzu odhalila MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ahe, olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…