Zvířata nakažená covidem. Šéf pražské Zoo odhalil nové podrobnosti

5. 3. 2021 18:25

Ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek v rozhovoru pro rádio Impuls pohovořil o tom, jaké to je, když zvířata chytnou covid. Dostal gorilího samce Richarda a neušetřil ani kočkovité šelmy. Zavření zahrady byl prý pro samotná zvířata šok.

Zvířata nakažená covidem. Šéf pražské Zoo odhalil nové podrobnosti
Foto: red
Popisek: Nové logo ZOO Praha
reklama

V tomto týdnu se v pražské Zoo nemoc covid prokázala u páru koček krátkouchých, již dříve také u dvou lvů indických a u gorilího samce Richarda. „Richard je naprosto v pořádku, dokonce vrchní chovatel to komentoval tak, že jak trpěl Richard tím nechutenstvím, tak teď se to snaží dohnat. Nově je v té skupince pozitivních i gorila Shinda, ale ta je bez příznaků,“ řekl ředitel Bobek na úvod ke gorilám.

Pokud jde o šelmy, tam mezi pozitivní přibyli dva tygři malajští. „Ty postižené šelmy mají klinické příznaky, ale neoznačil bych je jako nějak zvlášť závažné. Všechna ta zvířata dostávají podpůrnou léčbu od našeho veterináře Romana Vodičky, který je i v kontaktu se zahraničními kolegy,“ uvedl dále Bobek.

Dle Bobka se zvířata zřejmě nakazila od pracovníků zoologické zahrady. „Jakkoliv testujeme a nákaza se tady mezi zaměstnanci komunitně nešíří, tak tady máme i pozitivity. Tak patrně došlo k tomu přenosu. Souvisí to zřejmě s rozšířením britské varianty viru.“ Příznaky covidu u zvířat se podobají průběhu nemoci u lidí. „Rýma, únava, nechutenství, zvlhlé oči u šelem.“

A jak jsou na tom zvířata v době, kdy je Zoo uzavřená a nemají tak kontakt s běžnými návštěvníky? „Byl to šok. Byla to změna každodenního rytmu, kdy byla zvířata zvyklá vidět návštěvníky. Ptala se, co se děje, co ty lidi za sklem či za plotem sežralo?“ říká šéf Zoo s tím, že jak návštěvníci za sklem sledují zvířata, tak často i samotná zvířata sledují návštěvníky a berou si od nich různé podněty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…