„Myslím, že je to kompromis, shodli jsme se na něm s hejtmany i s vládou. Je to kompromis, který je hratelný,“ uvedla hejtmanka Pecková k dohodě vlády a krajů na systému přerozdělení ukrajinských uprchlíků. Bude se řídit počtem obyvatel kraje nebo jeho ekonomickou výkonností. Stát bude platit za jejich ubytování 200 až 250 korun denně podle typu bydlení.
- Původní zdroj ZDE
Zaručí však tato částka dost širokou ubytovací nabídku? „Měli bychom si uvědomit, že na lidech, kteří k nám budou proudit a hledat u nás bezpečí, bychom neměli vydělávat. Naší morální povinnosti je jim maximálně pomoci,“ zdůraznila Pecková.
„Je zde však spousta ubytoven a rekreačních zařízení, která mají využitelnost pouze v letních měsících z 30 nebo 50 procent. Pro ty je to šance, jak mít nemovitosti obsazené po dobu mnohem delší a stoprocentně. To nebude malá částka,“ uvedla s tím, že luxusní hotely, které se uživí díky turistickému ruchu, se samozřejmě budou dál věnovat tomu.
„Naopak čelím kritice za to, že ubytování na kolejích stojí daleko méně. Lidé se mě ptají, proč tedy není ta podpora uprchlíkům pouze ve výši poplatku za internát, ale my ty internáty v takovém množství prostě nemáme,“ pokračoval hejtmanka Středočeského kraje.
„Věřím, že těch ubytovacích prostor, které se do těchto cen vejdou, bude dost, a že budou chtít pomoci. Vidím také obrovskou možnost podpory ze strany měst a obcí. Neuvěřitelně pomáhají, neváhaly a zrekonstruovaly rychle prostory. To je obrovská pomoc,“ dodala Pecková.
Pomoc podle ní nabízejí i senioři, kteří mají své děti již z domu, narážejí ale problém zvýšených nákladů. „Tady by ale mohl výrazně pomoci příspěvek od státu,“ zmínila.
Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?Anketa
Záležet bude velmi na tom, jak velkou budeme mít poptávku, tedy kolik těch lidí sem bude dál proudit a hledat bezpečí v naší zemi. Pecková zdůraznila, že mnoho uprchlíků z Ukrajiny cestuje přes Česko do Německa a Rakouska. „Takže já věřím, že se to rozprostře po celé Evropě,“ podotkla. Azyl lidé prchající před válkou hledají i v Polsku, na Slovensku a v Rumunsku.
Pecková má za to, že by Česko bylo schopno přijmout až půl milionu uprchlíků z Ukrajiny. „Sice jsme původní vlně říkali, že to finální číslo bude kolem 250 tisíc lidí, a podle dat mobilních operátorů tu je už kolem 270 tisíc lidí. A já věřím, že bychom mohli zvládnout až půl milionu,“ prohlásila hejtmanka.
Solidarita Čechů je podle ní značná, od lidí přichází řada nabídek Ukrajincům na poskytnutí bydlení přímo u nich doma. „Dostávám do mailu mnoho návrhů i od seniorů, kteří píšou: ‚Zůstali jsme sami, máme kus volného domu, ale bojíme se je (uprchlíky) vzít, protože kdo bude platit ty zvýšené náklady domácnosti,“ sdělila Pecková, že to s sebou nese i značné problémy.
V takovém případě by řešením mohlo být zvýšení státního příspěvku na bydlení. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil, že vláda plánuje, že by člověk poskytující ubytování mohl za každého uprchlíka dostat až 3 tisíce korun měsíčně, přičemž maximálně by mohl obdržet až 9 tisíc korun měsíčně.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.