eCENTRE: Elektronické aukce? To je absolutní rovina. Nejde tam lumpačit

27.01.2012 8:12

Kdyby kraje a města či ministerstva šla cestou elektronických aukcí, pak by tyto úřady mohly ročně ušetřit i desítky miliard korun. ParlamentníListy.cz na to upozornil ředitel pražské aukční společnosti eCENTRE Vítězslav Grygar. Firma eCENTRE se zabývá hlavně elektronickými aukcemi. „My máme za posledních pět let za sebou již 1 600 aukcí a průměr úspor máme 35 procent,“ sdělil v rozhovoru pro náš web Grygar.

eCENTRE: Elektronické aukce? To je absolutní rovina. Nejde tam lumpačit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Kraj Vysočina již třetím rokem využívá elektronické aukce. Jen na elektřině a zemním plynu pro všechny organizace kraje ušetřila takto přes 60 milionů korun. V dubnu loňského roku byl ve výběrovém řízení vybrán poskytovatel těchto služeb, pražská společnost eCENTRE, která již úspěšně realizuje obdobný projekt pro statutární město Ostrava, kde je do centrálních nákupů zapojeno na 180 organizací.

„Ten náš projekt je postaven tak, že když jen jednu čtvrtinu, tedy například jednu miliardu korun státní úřady zařadí pod elektronické aukce, tak pod deset procent – co se týče úspor - to v žádném případě nejde. Takže úředníci mohou ušetřit až sto milionů korun ročně,“ zmínil Grygar pro ParlamentníListy.cz k fungování eCENTRE.

Firma dělala analýzy co se týče potenciálu úspor a také i samotné aukce již například pro ministerstvo průmyslu a obchodu, pro ministerstvo financí a pro ministerstvo kultury. V resortu kultury šlo podle informací Grygara o elektronické aukce na dodávky elektřiny. Služby eCENTRE pak dále využily kraje Vysočina, Ústecký, Pardubický, Moravskoslezský a Královéhradecký kraj. „Asi nejdál je statutární město Ostrava, které má v provozních nákladech nákupy kolem čtyř miliard korun,“ podotkl k tomu Grygar.

Za telekomunikační služby úspora 86 procent

Podle něj Ostrava využila nedávno například elektronickou aukci na telekomunikační služby, kde bylo přislíbeno 23 milionů korun na dva roky a předpokládaná hodnota úspor tady byla v řádu 86 procent. A to je podle něj velký úspěch.

„Je tam v tuto chvíli zařazeno řádově asi dvacet procent a ty úspory jsou v průměru 17 procent. Ta čísla tak jednoznačně vypovídají o tom, že kdyby takto postupovala města, kraje nebo resorty, tak jenom na těch provozních nákladech, které čítají 200 miliard, ušetří deset procent. To pak máme dvacet miliard korun úspor jako vyšitých,“ zmínil dále Grygar k fungování Ostravy.

Vysočina pak podle něj elektronické aukce využívá již třetím rokem. Jen na elektřině a zemním plynu pro všechny organizace kraje tak Vysočina údajně ušetřila přes 60 milionů korun. „Kraj chce aukce rozšířit na další komodity,“ informovala nedávno eCENTRE na své webové stránce.

Možnost využít aukcí vyplývá ze zákona

Podle Grygara by ale cestou elektronických aukcí měl jednoznačně jít i stát, tedy ministerstva, popřípadě i Úřad vlády. V podstatě možnosti elektronických aukcí vyplývají již ze zákona z roku 2006.

„To byl vlastně první zákon, kde se dalo využít elektronických nástrojů. Veřejné aukce tak již mohou být součástí veřejné zakázky. Do tohoto procesu pak můžete zadávat i elektronickou aukci,“ upozornil v této souvislosti šéf eCENTRE.

„To, že se v elektronické aukci dají šetřit peníze, to je dneska již zdokladovatelné. My máme za sebou již 1600 aukcí za posledních pět let a průměr máme pětatřicetiprocentní úsporu. Tam byly započítány i aukce elektřiny v roce 2010 nebo v roce 2011. Třeba pro již zmiňovaný kraj Vysočina jsme měli pět nemocnic, které nakoupily za 40 milionů korun zemní plyn, a úspora v tomto pro ně nakonec byla až 46 procent. To znamená, že nemocnicím zůstalo dvacet milionů korun a to za jednu aukci!“ zdůraznil Grygar.

Podle něj je tak jednoznačné, že elektronické aukce je směr, který je trendově nevyhnutelný.

Někdy je to i politikum

„To, že se k tomu lidé nechtějí zatím znát, a dokonce i veřejná správa se k tomu staví trochu opatrnicky, je dle mého názoru ze dvou důvodů: První je ten, že to je změnový proces. Ti lidé byli zvyklí to dělat po léta stejně, a teď jsou postaveni před novou situaci a mají to dělat jinak. Druhou věcí je, že to je jakési politikum. Neboť dobře připravená aukce je absolutní rovina. Není tam totiž žádná možnost lumpačit,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Grygar.

O možnosti využít elektronické aukce pak naznačuje i nedávné usnesení vlády. Členové vlády musí totiž do konce března zjistit, která činnost jejich ministerstev je zbytečná a mohou ji zrušit. Rozhodl o tom kabinet Petra Nečase.

„Cílem je zeštíhlit státní správu a uspořit peníze v rozpočtu,“ řekl v tomto směru minulý týden ministr financí Miroslav Kalousek. Vedení jednotlivých resortů musí udělat inventuru do 31. března. Podle Kalouska má z analýz vyplynout i to, jestli se některé úřady ve svých agendách nepřekrývají.

Nečasova vláda navíc nedávno vydala usnesení o realizaci Resortních systémů centralizovaného zadávání pro všechna ministerstva. Realizace ve vybraných položkách má začít od 1. června letošního roku.

To, že se dá veřejnými aukcemi na služby hodně ušetřit, ostatně nedávno uvedl pro ParlamentníListy.cz i sám hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Běhounek: Máme vynikající výsledky
 

„Výsledky, hlavně na elektřině a plynu? Vynikající,“ řekl ParlamentnímListům.cz hejtman Běhounek směrem k elektronickým aukcím.

„A hlavně, podařilo se nám přesvědčit všech našich 128 příspěvkových organizací, tedy školy, nemocnice, aby k elektronickým aukcím také přistoupily. Sice to byla hrozná práce, ale povedlo se a úspory jsou veliké,“ dodal hejtman, jehož těší všechny úspěšné výsledky, hlavně ale vyzdvihuje úspory v oblasti energií – elektřiny a plynu.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …