Adam Černý: Berlusconi unikl trestu, ale do politiky se vrátí stěží

14. 3. 2015 13:31

Mnohokrát odepsaný veterán italské politické scény tento týden slíbil, že se vrátí. O tom, jaké jsou vyhlídky, že by expremiér Silvio Berlusconi, když byl nyní zbaven jednoho z nejvážnějších obvinění, mohl svůj slib splnit.

Adam Černý: Berlusconi unikl trestu, ale do politiky se vrátí stěží
Foto: Bungarepublic.it
Popisek: Pověstné večírky italského expremiéra Silvia Berlusconiho inspirovaly autory stolní hry Bunga Republic

„V té chvíli mi spadl ze srdce kámen jako hrom,“ svěřil se po vynesení rozsudku kasačního soudu Silvio Berlusconi.

Bývalý italský premiér měl tento týden vskutku co slavit. V neděli mu skončila povinnost vykonávat veřejně prospěšné práce, k níž byl odsouzen v procesu kvůli daňovým podvodům, a v noci z úterý na středu byl zbaven obvinění z placeného sexu s nezletilou, za něž mu podle rozhodnutí prvoinstančního soudu hrozilo sedm let vězení.

Zakladatel strany Forza Italia, která se po dočasném používání jména Lid svobody, znovu vrátila ke svému původnímu jménu, si však na uskutečnění svých plánů musí počkat.

Silvio Berlusconi po vynesení rozsudku kasačního soudu sice prohlásil, že „nyní, když jsem zbaven této smutné historie, jsem znovu připraven s Forzou Italia a celým táborem pravého středu budovat lepší, spravedlivější a svobodnější Itálii“.

Jenže na bývalého několikanásobného předsedu vlády se stále ještě se vztahuje zákaz vykonávání veřejných funkcí a až vyprší, bude mu v roce 2019 třiaosmdesát let. Navíc, zatímco byl soudním rozhodnutí vyřazen z veřejného život a z možnosti kandidovat ve volbách, v Itálii mu vyrostla nová a hlavně mladší konkurence.

Nejdříve se objevil čerstvý vůdce levice, bývalý florentský starosta a nyní premiér, čtyřicátník Matteo Renzi.

A co je pro Berlusconiho horší, vynořil se mu i zdatný sok i na pravici, když Renziho vrstevník Matteo Salvini začal regionální až separatistickou Ligu severu úspěšně přetvářet ve formaci, která dokáže těžit z nespokojeneckých nálad především výpady proti imigrantům.

Rozsudku zbavujícího Berlusconiho obvinění z placeného sexu s nezletilou dosáhli jeho advokáti jen díky tomu, že se sice prokázalo, že ve vile poblíž Milána se konaly pravidelně večírky s prostitutkami, ale nepodařilo přinést nezvratné důkazy, že premiér věděl, že klíčová postava, marocká tanečnice Karima el-Mahroug přezdívaná Ruby v době, kdy jí platil za sex, byla nezletilá.

To nemusí stačit, protože Berlusconimu hrozí, že v následujících procesech by mohl být on a dva jeho právníci usvědčeni, že tucet účastnic pověstných večírků „bunga-bunga“ naváděli k falešnému svědectví před soudem. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…