Adrian Portmann: K situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů

07.07.2014 20:11 | Zprávy

Přibývá hlasů těch, kteří říkají, že nejlépe by bylo ÚSTR co nejdříve zrušit. Však jsou s ním pouze problémy. Nesouhlasím. Ano, pokud slouží ÚSTR jen určité části politického spektra nebo jako trafika, tak je skutečně lepší ho zrušit.

Adrian Portmann: K situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, vážení hosté,

děkuji za pozvání a možnost k Vám promluvit. Rád bych krátce nastínil, jak vidím budoucnost ÚSTR. Není to možné jinak než na základě několika postřehů, které se týkají mých zkušeností s touto institucí.

Mé svědectví je svědectvím člověka, který vstoupil do dění kolem ÚSTR zvenčí. Pocházím ze Švýcarska, ale v České republice jsem strávil posledních patnáct let. Bylo to před rokem, když mě kolegové z Vědecké rady ÚSTR zvolili předsedou tohoto orgánu. Z pozice této funkce jsem měl možnost seznámit se skutečně podrobně se stavem Ústavu. Neznal jsem předtím osobně ani jednoho zaměstnance Ústavu, ani jednoho člena Rady, ani např. svého předřečníka doktora Žáčka, a nikdy předtím jsem se v diskuzích nebo sporech kolem ÚSTR neangažoval.

Proto si troufám říci, že jsem byl opravdu nepředpojatý, nezatížený osobními vazbami nebo jakoukoliv jednostranností.

Měl jsem před rokem dobrou vůli ke konstruktivní spolupráci se současným vedením Ústavu, věřil jsem, že jsou primárně vedeni zájmem o prospěch této instituce. To snad ukazuje historicky první evaluace ÚSTR, kterou provedla Vědecká rada během čtyř měsíců pod mým vedením. Výsledkem evaluace byla v listopadu loňského roku předložena Závěrečná zpráva. Mapovala nejen aktuální stav Ústavu, ale obsahuje i desítky konkrétních návrhů, jak by bylo možné práci ÚSTR postupně zdárně rozvíjet.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…