Alena Vitásková: Kouřová clona – Temelín

31.03.2019 10:57

Dostavba jaderných bloků je téma nejen pro odborníky, ale především pro politiky. Diskuse, která se již řadu let kolem této strategické investice vede, zahoupala nejednou židlí dokonce premiéra.

Alena Vitásková: Kouřová clona – Temelín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Vitásková

Energetika je silné téma s dopadem na životní úroveň občanů, ekonomickou a hospodářskou bezpečnost. Kdo bude mít stabilní energetické zdroje, nejen v EU, vyhrává. 

Energetická bezpečnost, energetická chudoba, energetická soběstačnost, ale především neskutečný byznys, který energetika přináší, o kterém si normální člověk nemůže nechat ani zdát, protože by se z toho zbláznil. Skutečně se jedná  o byznys a vše ostatní je jen „kouřová clona“?

Národ se krmí zkazkami o Temelínu, zda stavět či nikoliv, kdo to bude financovat, kolik to bude stát, zda nám to EK povolí, kdo to bude stavět, zda Rusové, Američané, Korejci, Číňané atd. Vyrábějí se politické emoce, kdo je politicky spolehlivý a náš spojenec, kdo to naopak skutečně umí postavit. Jen pár zasvěcených ví, že ten vlak je již definitivně pryč pro realizaci tohoto strategického energetického zdroje. Jen pár zasvěcených ví, že je to jen kouřová clona jak odpoutat pozornost od toho, co se skutečně řeší. Řeší se opět velké peníze pro pár našich velkých kluků?

Pod touto kouřovou clonou ti otřelí, kteří se pohybují v kalných vodách zákonodárců, lobbistů a chytrolínů, tak ti makají, až se z nich ta kouřová clona valí jako pára nad Temelínem. Ti jsou mnohem dále, než je jádro, ti tu mají biometan. Ano, ten zázrak, který bude vyrábět „zelený plyn“. Z biomasy, která již dávno není k dispozici, z biomasy, která nám likviduje úrodná pole, která již dávno úrodná nejsou.

Pod kouřovou clonou Temelína se vyrábí dotační akce, pravděpodobně daleko hrůznější než boom fotovolatik. Proč hrůznější? Cena za toto „dílo zkázy“ může přijít občany, daňové poplatníky i na dvounásobek dostavby Temelína. Fotovoltaika nás stojí ročně 27 mld. Kč, biometan může čerpat podstatně více. U zrodu jsou totiž stejní „architekti projektu“, kteří pracovali na „projektu fotovoltaik“. Za působení Vitáskové na ERÚ se jim husarský kousek s biometanem nepodařilo prosadit. Silně proti této podpoře byl i premiér Nečas.

„Zelený plyn“ budeme platit jak mourovatí, přitom energetickou bezpečnost nezajistí, ani nezvýší. Naše pole budou navždy zplundrována a to budeme muset vozit ještě bůhvíjaký odpad ze zahraničí. Budoucnost v energetice je černá, ale všude kolem se to zelená…

Poznámka: Rozdíl mezi fotovoltaikou a biometanem, bioplynem?

  • Bioplyn je fotovoltaika na střechách rodinných domků, domů, v areálech firem.
  • Biometan je fotovoltaika na úrodných polích, pastvinách!
  • Výhoda fotovoltaiky je, že na rozdíl od biometanu (bioplynu) nesmrdí!!!!

Ing. Alena Vitásková
Předsedkyně Institutu AV

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…