Alena Vitásková: Nelze překračovat zákon, a vystavit tak riziku postihu Českou republiku i samotné příjemce podpory

30.11.2016 10:05

Energetický regulační úřad (ERÚ) od roku 2015 nově vydává cenová rozhodnutí na podporu obnovitelných zdrojů energie dle novely energetického zákona do 30. září. Do konce listopadu musí ERÚ dle zákona stanovit cenovým rozhodnutím výběr finančních prostředků na krytí podpory od konečných zákazníků. Tato cenová rozhodnutí ERÚ, jako vždy, vydal v řádném termínu, a jsou stanoveny přesně v rozsahu zdrojů notifikovaných ke dni vydání cenových rozhodnutí.

Alena Vitásková: Nelze překračovat zákon, a vystavit tak riziku postihu Českou republiku i samotné příjemce podpory
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

„ERÚ postupuje přesně podle evropské a české legislativy, která stanovuje, že veřejná podpora musí být notifikována dříve, než bude vyplácena. Proto jsou podpora i výběr od konečných zákazníků stanoveny přesně v rozsahu odpovídající notifikovaným zdrojům k datu vydání cenových rozhodnutí. Nelze překračovat zákon a vystavit tak riziku postihu Českou republiku, ERÚ a nakonec i samotné příjemce podpory, kteří jsou za legálnost přijaté podpory též odpovědní.“ říká Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ.

ERÚ zahrnul do veřejného konzultačního procesu k cenovým rozhodnutím pro rok 2017 všechny zdroje, včetně těch, které nemají notifikaci od Evropské komise. Tím dal ERÚ jasně najevo, že je připraven změnová cenová rozhodnutí bez dalšího vypsat bezodkladně, jakmile dostane platná notifikační rozhodnutí, pokud tyto notifikace nebudou obsahovat podmínky Evropské komise, které by významně měnily výši a způsob vyplácení podpor.

„Do této chvíle nemám notifikace v ruce a neznám jejich obsah. Tiskovou zprávu, kterou předevčírem vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, sice vítám, ale není to žádný zákonný podklad pro vypsání podpory a výběru. Jakmile budou platné notifikace doručeny, mnou vedený úřad bude konat,“ vysvětluje současný stav Alena Vitásková.

Podpora obnovitelným zdrojům by v příštím roce měla dosáhnout celkově 46 miliard Kč za předpokladu, že bude kompletně notifikována. Vypsaná cenová rozhodnutí z popsaných důvodů zahrnují podporu pouze ve výši 2,6 miliard Kč.

„Jestliže notifikační rozhodnutí nebudou požadovat zásahy do legislativy nebo se podstatným způsobem neodchýlí od očekávání, které panovalo před zahájením veřejného konzultačního procesu, využije ERÚ zkrácených lhůt a dopředu připravených materiálů. Změnová cenová rozhodnutí, která nahradí již vydaná, bychom potom mohli vydat do první půlky ledna příštího roku.  Na základě  nových podkladů se  bude měnit nejenom  výplata, ale i výběr prostředků na podporu obnovitelných zdrojů,“ shrnuje situaci Alena Vitásková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

19:53 Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

Právě tuto větu mohli posluchači slyšet již 99krát. Posté zazněla na speciální talkshow, která se zá…