Alena Vitásková: Podpora mikrozdrojů domácností

15. 11. 2016 12:40

Domácnosti mohou ušetřit vlastní výrobou elektřiny. ERÚ podporuje vznik malých zdrojů, tzv. mikrozdrojů, na střechách rodinných domků. Dojde časem i na byty v panelácích a bytovkách? A jak je to s využitím sítě?

Alena Vitásková: Podpora mikrozdrojů domácností
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková
reklama

Od 1. ledna 2016 platí vyhláška ERÚ (č. 16/2016 Sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě), díky níž si domácnosti mohou pořídit a zjednodušeně připojit menší zdroje (např. solární panely) s výkonem do 10 kW a nemusí žádat o licenci. Těmto malým zdrojům se říká mikrozdroje. Jedná se nejčastěji o malé solární elektrárny. Mikrozdroje neslouží podnikatelskému záměru, ale slouží domácnostem, které jsou připojeny na hladině nízkého napětí, ke snižování spotřeby elektřiny ze sítě a jsou trendem, kterým se bude energetika do budoucna ubírat, a především domácnostem ušetří náklady na energie.

Toto zjednodušené připojení bez licence znamená, že odpadá veškerá administrativa ohledně žádosti související s licencí. Na provoz mikrozdroje v tomto případě nemusíte mít ani živnostenský list. To znamená, že v případě ztráty zaměstnání nejste bráni jako podnikatel, máte nárok hlásit se na úřadu práce a nepřijdete tak o podporu v nezaměstnanosti. (Příjmy z licencované výroby elektřiny jsou totiž považovány jako výdělek z podnikání, a podnikatel nemá na podporu nárok). Zjednodušené připojení zároveň znamená jen minimální kontakt s distributorem.

  1. Před instalací mikrozdroje je třeba zajistit změření „impedance proudové smyčky", což je jediný technický parametr pro připojení k distribuční soustavě, který může připojení zabránit. Měření je nutno zajistit odborně způsobilou osobou. Limitní hodnoty jsou uvedeny ve zmiňované vyhlášce o připojení. Pokud parametr vyhoví, můžete začít instalovat.
     
  2. Technické řešení mikrozdroje musí být ošetřeno v důsledku stávající legislativy tak, aby zamezovalo jakýmkoli přetokům elektřiny do sítě. Nadbytek elektřiny tedy nemůžete svévolně dodávat do sítě. Existují však technická řešení, jak nevyužitou elektřinu uskladnit pro pozdější využití. Jedná se například o celoroční akumulaci ohřevem vody, zimní přitápění, letní chlazení klimatizací apod.
     
  3. Provozovat výrobnu však smíte až po uzavření nové smlouvy o připojení s vaším provozovatelem distribuční soustavy. Pokud nejste vlastníkem nemovitosti, budete muset nejdříve požádat o souhlas majitele.

Inovace jdou dopředu a již dnes existují průhledné fólie, které nalepením na okno mohou vyrábět elektřinu ze slunečního svitu. Je tedy snad otázkou blízké budoucnosti, kdy například obyvatelé panelových domů, kteří navíc většinou mají velká okna, budou svou spotřebu také částečně pokrývat vlastní výrobou. To se však týká i dalších typů bytových domů. Možnými inovacemi jsou pak materiály, z kterých jsou vyráběny střešní tašky, nebo fasády, které jsou také schopné vyrábět elektřinu.

ERÚ souběžně jedná s distributory a provozovatelem přenosové soustavy o vytvoření pravidel pro mikrozdroje – decentrální zdroje (včetně plateb za používání sítí), aby se do budoucna galvanicky neodpojovaly od sítě a nadále síť používaly. Řešení je technicky náročné, nicméně důležité pro nás všechny. Vždyť takový „ostrovní" rodinný dům galvanicky odpojený od elektrizační sítě by byl v případě problémů s vlastním zdrojem kompletně bez proudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Budil: EU? Nemocný muž na periferii Asie inkasuje třetinu světových sociálních dávek

11:45 Ivo Budil: EU? Nemocný muž na periferii Asie inkasuje třetinu světových sociálních dávek

Loni bylo mezi 16 největšími technologickými společnostmi světa 8 firem amerických, 3 japonské, 2 ko…