Alena Vitásková: Quo vadis, ODS?

24.05.2020 11:30 | Zprávy

Občanská veřejnost nemá lehké ve volbách vybrat stranu, která ji nakonec nezklame. Ústavní pořádek, který jsme přijali, umožňuje nepřeberné množství stran a hnutí, které budou usilovat o hlas voliče.

Alena Vitásková: Quo vadis, ODS?
Foto: archiv
Popisek: Alena Vitásková

V novodobé historii naší společnosti (po tzv. „sametové revoluci“) jsme měli, mimo jiné, trvale ve vládách politické strany ODS a ČSSD. Andrej Babiš, když vstupoval do politiky se svým hnutím ANO, připomínal heslovitě to, co si většina voličů myslela, a někteří odvážní bezmocně říkali nahlas. Nechuť k politice, nedůvěra v dosavadní politické strany a naděje na zastavení „tunelování“ veřejného majetku, na vymahatelnost práva a spravedlnosti, mu vyhrálo volby. Vyjádření Andreje Babiše - hnutí ANO (bude líp), „všichni kradnú“, „kdyby neselhali tradiční strany, tak bych do politiky nešel,“ „vy jste si mě vyrobili“ atd. To vše máme za sebou a čekáme na zázrak, který pochopitelně nepřijde.

Nyní procházíme krizí, která je teprve na počátku a může, pravděpodobně přinese chudobu, nezaměstnanost, nedostatek všeho, na co jsme byli zvyklí a bez čeho si své životy již nedokážeme ani představit. Čeká nás všechny dosud nepoznané. Zneužití frustrovaného obyvatelstva je první krok k převzetí státu mocenskými strukturami, které mají blízko, či dokonce jsou z hnízda, nikoliv „Čapího“, ale „Orlího“. Tyto struktury se nebudou obávat zneužít upadajících, dříve populárních, politických stran k dosažení prvních kroků k úspěchu.

Hluboká hospodářská krize, která zmítala Evropou (Německem) ve třicátých létech vedla krátce po kruté 1. světové válce k zárodku vzniku fašismu, nacismu. Adolf Hitler, využil zbídačeného národa, chudoby a všeobecného nedostatku k podněcování nenávisti, která je tak důležitá pro zahájení masového zabíjení. Nenávist k politickým odpůrcům (komunistům, bolševikům, sociálním demokratům) levicově orientovaným občanům vrcholila v jejich vraždění. Ostatní jen tiše přihlíželi, přece když nejsem komunista, ani sociální demokrat, tak se mi nemůže nic stát. Svoji lhostejností a mlčením nechali průchod ZLU, které narůstalo. Pokračovala cíleně pěstovaná nenávist k národům. Začaly pogromy na Židy. Plíživě byla započata 2. světová válka, nejhrůznější, co lidstvo do té doby zažilo. Mučení, pokusy na lidech, vyhlazovací koncentrační tábory, zvěrstva = sedmdesát miliónů lidských životů, vojáků, civilistů, žen, starců a dětí. Dle propracovaného nacistického systému byli nejen Židé, ale i Slované, Rusové, Cikáni a další národnosti a etnika PODLIDÉ, kteří neměli právo na život člověka.

Obavy z vývoje, který se v historii více méně opakuje, nás vedly k pozorování dění v naší společnosti. V době pandemie vláda přijala řadu opatření k ochraně zdraví obyvatelstva. Opoziční strany v Parlamentu v době pandemie do jisté míry mlčely. Pokud přišly se svoji „troškou do mlýna“, tak si toho občané ani nevšimli.

Jakým způsobem chtějí tyto strany zaujmout voliče? S obavou sledujeme děni v ODS. Strana, která rozhodně patřila vždy k lídrům a nejvýznamnějším politickým stranám v naší vlasti. Které voliče chce přilákat? Obava, kterou sdílíme s řadou vnímavých občanů je zde. Tichá podpora ODS k excesům jejich některých významných členů, kteří veřejně vystupují s návrhy, jak by se mělo jednat s politiky, kteří byli řádně zvoleni do parlamentu, kdy „šibenice“ je ten nejvlídnější způsob, jak se nejen s politiky na opačné straně názorového spektra vypořádat. Netají se předsudečnou nenávisti k některým občanům, národům, podlidé jsou pro ně označením zcela běžným. Za vyhrůžky smrtí stanuli před soudem, přesto se soudům vysmívají a v nastoupeném trendu pokračují a přitahují tím „frustrované“ občany, kteří hledají a budou hledat „viníka“ svých problémů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.