Alena Vitásková: Úspěšná spolupráce regulátorů

02.12.2016 15:36

Německo-rakouská obchodní zóna bude rozdělena. ERÚ se zasadil o zvýšení energetické bezpečnosti. Výsledek spolupráce omezí riziko blackoutu pro ČR.

Alena Vitásková: Úspěšná spolupráce regulátorů
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

V rámci spolupráce s ostatními evropskými regulátory jsme se aktivně zasazovali o rozdělení německo-rakouské obchodní zóny na jednáních Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER). Regulátoři se na rozdělení shodli a ACER tak dne 17. listopadu 2016 rozhodl o rozdělení této zóny. Opatření sice nevyřeší celý problém tzv. kruhových toků, přetoky ale podstatně sníží a tím výrazně klesne riziko nebezpečného přetížení naší přenosové soustavy.

Kruhové toky elektřiny, resp. přetoky, vznikají při přenosu elektřiny vyráběné na severu Německa do Rakouska, které elektřinu z Německa kupuje. Tato elektřina ale prochází i českou přenosovou soustavou. Přetoky přitom dosáhly takového objemu, že naši soustavu zcela reálně ohrožují blackoutem. Ochránit ji mají příčné transformátory, které nyní dokončuje společnost ČEPS, a.s. (český provozovatel přenosové soustavy). Rozdělení společné obchodní zóny Německa a Rakouska je dalším opatřením směřujícím k zajištění energetické bezpečnosti nejen u nás, ale i v rámci regionu.

Byli jsme to především my, kdo společně s polským protějškem URE v rámci ACER upozorňoval na přetoky elektřiny a požadoval jejich urychlené řešení. Rozdělení obchodní zóny je velkým úspěchem. Dokazuje sílu spolupráce mezi jednotlivými regulátory. Vítězství je o to cennější, že české spotřebitele nebude stát ani korunu.

Německý regulátor Bundesnetzagentur již vyzval německé provozovatele přenosových soustav (společnosti 50Hertz, Amprion, TenneT a TransnetBW) k zahájení příprav na rozdělení obchodní zóny. Systém řízení přetížení na německo-rakouské hranici má být zaveden do 3. července 2018, čímž společná obchodní zóna Německa a Rakouska de facto přestane existovat.

Jsem ráda, že na půdě Evropské unie se nám povedlo vyřešit společný problém. Toto ale není jediný nedostatek evropské energetické unie. Věřím, že Evropa se zastaví a zamyslí, než učiní další kroky v oblasti energetiky. Sebelepší úmysl může vést ke špatným výsledkům, když jeho autor nepočítá s vedlejšími dopady. Jejich nápravu totiž, bohužel, často zaplatí konečný spotřebitel, jak tomu je i v případě výstavby příčných transformátorů. Zákazníky se nám ale povedlo dodatečných výdajů alespoň částečně uchránit. Rozdělení obchodní zóny samo o sobě na ně náklady nepřenáší.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…