Aleš Rozehnal: Schwarzenbergův výrok, že je potřeba více lidí jako Soros, by v Asii mnoho přívrženců nenašel

23.05.2017 18:44

Podle Karla Schwarzenberga potřebuje východní Evropa lidi, jako je George Soros, a pokud se jí jich nebude dostávat, mohla by se opět vrátit do časů, kdy jí vládl autoritarismus. Nikdo nemůže popřít mimořádnou, byť někdy problematickou Sorosovu filantropickou činnost.

Aleš Rozehnal: Schwarzenbergův výrok, že je potřeba více lidí jako Soros, by v Asii mnoho přívrženců nenašel
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros

Není však možno zapomenout na to, že v některých oblastech světa je George Soros synonymem ekonomického kolapsu, zmaru a cynického upřednostňování vlastního prospěchu nad životy lidí.

Nesmazatelně, ale mimořádně negativně se George Soros zapsal do historie svojí aktivitou v rámci asijské finanční krize, která propukla v roce 1997. Začala jako měnová a finanční krize v Thajsku, ale brzo se rozšířila téměř po celé jihovýchodní Asii, včetně Malajsie, Indonésie a Filipín.

Nastartovalo ji odpoutání kurzu thajského bahtu od amerického dolaru, způsobené tím, že americká a thajská ekonomika se vyvíjely zcela nesouměřitelně.

Během čtvrtroku ztratil baht 60 % své hodnoty, a to zejména spekulacemi na pokles, což vyvolalo tažení proti dalším asijským měnám, zejména indonéské rupii, malajskému ringitu a filipínskému pesu. To vedlo k absolutním rozvalu ekonomik těchto zemí.

Obchodování proti těmto měnám vedl právě hedgeový fond George Sorose, i když nebyl jediný, a nebyl ani největším fondem, který tlačil kurz jihoasijských měn dolů. Soros tedy asijskou krizi nezpůsobil, ale pomohl ji roztočit do nebetyčných obrátek s fatálními následky.

Mrtví versus miliardy

Hrubý národní produkt v Indonésii klesl o více než 80 %, v Thajsku o více než 20 % a v Malajsii o 19 %. Celý region byl tak v ekonomickém vývoji vržen o 10 až 15 let nazpět. Pod hranici chudoby se dostalo přes milion Thajců, pro 19 milionů občanů Indonésie a ostatních zemí byly následky podobné.

Ekonomický propad vyústil i v politické nepokoje, které si jen v Jakartě vyžádaly 1 200 mrtvých. Sorosův fond však na jím orchestrovaném poklesu kurzu vydělal miliardu dolarů.

Spekulace Sorosova fondu spočívala v takzvaném měnovém shortování, tedy opakovaném prodeji měny, kterou nevlastnil, a jejím nákupu po znehodnocení, čímž se roztáčela spirála poklesu kurzu. Malajský premiér Mahathir bin Mohamed proti tomu postupu vystoupil a požadoval, aby byl postaven mimo zákon.

Sorosem podporované neziskové organizace začaly malajského premiéra označovat za typického asijského autokrata a podporovat, stejně jako Soros sám, jeho politického rivala Anwara Ibrahima.

Persona non grata

Aktivity Sorosova fondu a obdobných spekulantů vyvolaly v celé jihovýchodní Asii protizápadní nálady a povzbudily islamistická a separatistická hnutí v důsledku oslabení centrálních vlád. O rok později se George Soros pokusil zopakovat malajský a thajský scénář proti hongkongskému dolaru.

Úřady tohoto zvláštního administrativního regionu se však jeho tlaku ubránily. Od té doby je však i těmito orgány sledován s mimořádnou dávkou podezření a je považován v podstatě za personu non grata.

Karel Schwarzenberg se domnívá, že východní Evropa potřebuje lidi, jako je George Soros. Je obtížné posoudit, zda takové lidi potřebuje východní Evropa. Je však zcela jisté, že jihovýchodní Asie takové lidi nejen nepotřebuje, ale jsou pro ni naopak hrozbou.

Autor je advokát a přednáší na Právnické fakultě UK a dalších vysokých školách.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Německo přiznává odpovědnost za šoa a pokračující antisemitismus

22:02 Richard Seemann: Německo přiznává odpovědnost za šoa a pokračující antisemitismus

Při příležitosti vzpomínkových oslav k 75.výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, které se …