Alexander Tolčinský: Polsko v roce 2014

02.01.2015 18:51 | Zprávy

Pro Polsko znamenal rok 2014 velký třesk na politické scéně. Odstoupil premiér Donald Tusk, kterého nahradila Ewa Kopaczowá. Ta z vlády vyřadila ambiciózního ministra zahraničí, Radoslawa Sikorského, který, jako jakési řekněme odškodné, obsadil post maršálka Sejmu, což odpovídá našemu předsedovi Poslanecké sněmovny. Proč to všechno?

Alexander Tolčinský: Polsko v roce 2014
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Polsku totiž vyšel jeho dlouhodobý lobbing v rámci Evropské unie. 30. srpna byl na summitu osmadvacítky zvolen Donald Tusk předsedou Evropské rady, tedy jakýmsi evropským prezidentem. Do funkce nastoupil od 1. prosince To je pro naše severní sousedy velkým vítězstvím. Proto musel rezignovat na funkci polského premiéra. 

Polsko se dlouhodobě angažovalo v konfliktu na Ukrajině na straně kyjevské vlády. Neskrývalo svůj tvrdý a neústupný postoj proti vměšování Ruska do ukrajinských záležitostí a podpoře Moskvy separatistům na ukrajinském východě. Terčem kritiky byla pochopitelně i ruská anexe Krymu.

Hlavním řečníkem za polskou stranu byl dlouholetý ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který od počátku konfliktu jezdil vyjednávat spolu se svými kolegy z Německa a Francie do Kyjeva, mezi odpůrci tehdejšího ukrajinského prezidenta Janukovyče a hlavou státu.

V únoru se podařilo dohodnout poklidný přechod Ukrajiny příslibem podzimních parlamentních a prezidentských voleb. Když však radikálové z centra Kyjeva pokračovali v protestech navzdory dohodě, prezident Janukovyč uprchl do Ruska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Kde chcete vzít na slibované navýšení platů o 10.000?

A proč jste platy nezvedaly více, když jste mohli? Ostatně vy sama jste byla ministryně. A nehrozí, že když se tak zvedne plat (ne že by se mi to nelíbilo, ale že pak dojde k masivnímu propouštění, protože firmy nebudou moci lidi zaplatit? A co by mě také zajímalo, jestli byste šly znovu do vlády s ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Ostuda

15:26 Milan Knížák: Ostuda

Glosa Milana Knížáka.