Alexander Tomský: Diamantové jubileum

18.06.2012 7:31 | Zprávy

Anglie (někdy Velká Británie, jindy Spojené království, ale nikdy skutečná Anglie) slavila a tentokrát opravdu monumentálně, vždyť to bylo teprve podruhé od doby královny Viktorie, co se panovník a opět žena dožila 60 let na trůně.

Alexander Tomský: Diamantové jubileum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Hlavní promenádou královského průvodu se tentokrát stala řeka Temže, po které se plavil pestrý konvoj lodí, bárek, historických plavidel všeho druhu dokonce i veslic a kanoí, aby dosáhl symbolického počtu 1066 oslavujícího zrod národa. A svět slavil v údivu s Anglií.

Není divu. Anglická královna je hlavou šestnácti zemí a navíc i Společenství bývalého impéria. Nejen miliarda lidí mluví dnes na zeměkouli anglicky od narození, ale všude se děti učí globální jazyk, bez něhož se už obejde jen málokdo. Ale i mimo anglicky mluvící miliardu je všude kousek Anglie, tedy přinejmenším tam, kde se usadila demokracie, parlament a ideály osobní svobody, důstojnosti, tolerance a politického kompromisu. A přitom si Anglie ta nejstarší parlamentní země klidně slaví šedesátileté jubileum absolutní monarchie. Vždyť podle ústavy (nepsané) je královna jediným vládcem – je hlavou všech zbrojních sil, je jako ve starém Egyptě hlavou státní církve a všichni obyvatelé jsou její poddaní. To ona jmenuje premiéra a tím i vládu, bez ní nemůže kabinet fungovat ani parlament zasedat či být rozpuštěn. Královna vyhlašuje vládní program, musí být o všem důležitém informována a jednou týdně naslouchá a radí premiérovi, aby věděl, co je správné a co má dělat. A když už děti nabírají rozum (neplést s logikou) učí se ve škole, že ústavní rolí monarchy je „dobře uvážená nečinnost.“ Republika se vtělila v monarchii nebo monarchie se vtělila v republiku. Čert ví.
Anglie je v mnohém výjimečná a neevropská a je výjimečná i svou monarchií.

Vždyť všechno v Anglii, nejen to státní jako pošta, galerie, univerzity či nemocnice, ale všechno co má být nóbl, vážené a ctihodné musí mít přídomek královský – královská je společnost zahradníků, královské jsou spolky, charity, organizace i památné rozložité duby. Královský znamená totiž také anglický, ale i starý, osvědčený a krásný. Neboť jen to, co je staré, je skutečně milé a milované, tak jako můj starý přítel či má stará škola. Zatímco my si přejeme k narozeninám štěstí, zdraví a mnoho let spokojeného života, Angličané se ohlédají a přejí si hodně šťastných návratů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alexander Tomský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…