Definovat globální kapitalismus - globální trh - proti kterému tak brojí, je velmi obtížné. Jako každý trh je více méně spontánní, ale je také interakcí mnoha činitelů a vznikl postupným snižováním cel a částečně i průmyslových dotací.
Pro neomarxisty je pojem kapitalismu stejný jako pro Lenina. Jde o zločinnou nadvládu svobodných podnikatelských subjektů, vykořisťovatelů - podnikat má stát v zájmu všeho lidu. Paradox takové teze tkví v tom, že vývoj evropského hospodářství od 16. století prokázal, že dnešní historicky bezprecedentní životní úroveň (a sedm miliard lidí, kteří by se jinak v takovém počtu buď vůbec nenarodili, nebo nepřežili pár let po narození) je důsledkem svobodného podnikání. Dokonce i tzv. průmyslová revoluce byla teprve umožněna svobodou podnikání neboli objevem trhu, vždyť tolik vynálezů staré Číny i starověku nemělo šanci se uplatnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alexander Tomský