V situaci bezvládí a rozpadu vzniká velmi rychle, jak vidíme na příkladu Jelcinova Ruska, ale stejně tak dobře se jí daří v samoděržaví Putina, kde ovšem musí být dobře zapsána u dvora. Rusko je ovšem jenom pseudorepublikou.
Zdá se však, že proti ní není zabezpečena ani demokracie, v lehčí formě vzniká samovolně v každém parlamentu jako společný nevyslovený a špatně ukrývaný zájem, který se týká kariéry (trafik), platů, imunity a dalších různých privilegií, ale někdy i volebního systému či formulací otázek v referendu. Ve Francii (v naší monarchické demokracii, jak říkal hrdě Charles de Gaulle) vznikla dokonce škola, École nationale d'administration (ÉNA), která připravuje a vychovává budoucí členy nejen k nejvyšším postům státní správy, ale i do politiky. Prý meritokracie, škola je přísně výběrová, ale proč takový systém vede k zglajchšaltované politice a rozdíly mezi vládou a opozicí bývají ve Francii jen nicotné?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alexander Tomský