Antonín Moulis: Brexit? Možná inspirace i pro ostatní členy EU

22.06.2016 19:09 | Zprávy

Hodiny nás dělí od britského referenda o setrvání v Evropské unii. Lidé ve Spojeném království rozhodnou o tom, zda setrvají v zakonzervované EU, nebo jestli opustí unii, která je evidentně na rozcestí.

Antonín Moulis: Brexit? Možná inspirace i pro ostatní členy EU
Foto: archiv AM
Popisek: Antonín Moulis

Zakonzervovaná Evropská unie

Britové rozhodnou v referendu o svém setrvání v organizaci, která už nějaký čas zjevně neplní funkci, jež jí má být vlastní. Ať je to jak je to, EU se značně odklání od svého pravého poslání. O nějaké federaci evropských států si můžeme nechat jen zdát. Unie je dnes byrokratická direktivní instituce, která nemá ve stávající podobě nárok na budoucnost. Pokud ovšem nezmění svojí politiku a náhled na potřeby evropských států. Evropská unie se dle mého názoru až příliš rozšiřuje. To nemůže nikdy dělat dobrotu. Každý z členů má svojí mentalitu a potřeby neslučitelné s direktivními nařízeními z Bruselu. Britové na základě referenda o vystoupení z EU buď zůstanou, nebo nezůstanou jejími členy. Ovšem už to, že uvažují o vystoupení na základě všelidového hlasování, svědčí o tom, že tu není něco košer. Jedná se o dlouholetého stabilního unijního člena. Jestli si na něco poslanci Evropského parlamentu zvykli, pak je to výška jejich platů a výhod, které nemají z posláním a smyslem unie nic společného. Kde jsou potřeby členských států a jejich názory na směřování EU? Nikdo se jich na nic neptá a ptát nebude.

Hovoříme o doporučeních ohledně všeho, ale spíše jde o rozkazování, co který členský stát má dělat a co ne. Česká republika se stala členem EU v roce 2004 a od té doby uplynula hezká řádka let. Rovněž Češi vstoupili do EU na základě referenda. Od té doby už uplynula hezká řádka let, proto je na místě se ptát, zda nenastala doba, kdy bychom si mělo toto referendum znovu zopakovat. Úvahy nad tím, že nemůžeme bez unie existovat, jsou podle mého názoru scestné. Vždy přeci záleží na tom, do jaké míry dokážeme jako stát komunikovat s ostatními, bez ohledu na to, zda jsme součástí EU, nebo ne. Pokud jde o to, že bychom v případě vystoupení přestali být průmyslovou montovnou západu a levnou pracovní silou s podprůměrnými platy, pak je dozajisté lepší zůstat součástí byrokratického bruselského molochu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…