Antonín Moulis: Politická hra s nádechem grotesky

17.06.2016 13:48 | Zprávy

Posvěceno. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsal policejní reformu.

Antonín Moulis: Politická hra s nádechem grotesky
Foto: archiv AM
Popisek: Antonín Moulis

Reorganizace policie se spustí prvního srpna, tedy s měsíčním zpožděním. Původně měla být odstartována prvního července. Sloučení proti mafiánského a proti korupčního útvaru v policejním sboru nadělalo zlou krev v koalici. A to až do té míry, že hrozí rozpad vládní koalice. Sledovali jsme tu v uplynulých dnech divadlo, které mělo mnohdy až groteskní příchuť.

Koaliční roztržka

Nechci na tomto místě polemizovat o potřebnosti, či nepotřebnosti reorganizace v policii, protože problematice nerozumím. Nevyzná se v ní ani veřejnost, která na vlastní sleduje, cože se to zase děje ve státě českém. Byli jsme v přímém přenosu svědky až hysterických výlevů zainteresovaných stran. Já osobně nepochybuji, že jde zejména o vliv politiků na elitní policejní útvary. Jak znám naše politiky, nejraději by měli pod kontrolou celou policii. Shodneme se na tom, že policie jako bezpečnostní složka státu má být zcela nezávislá na politice. Ani trochu se nedivím některým politikům, potažmo politickým stranám, že v okamžiku, kdy se policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec vytasí s reorganizací v policejních složkách, stoupne jim adrenalin v krvi. Máme možnost sledovat za masivní podpory médií nervózní výstupy nejen hlavního odpůrce policejní reorganizace Andreje Babiše (ANO), který hrozí vystoupením z koalice, což se pochopitelně nestane, ale také vyjádření ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, vrchních státních zástupců z Prahy a Olomouce, jež ve svých reakcích naznačují určitou nejistotu ohledně reorganizace v policejních složkách. A nelze se jim divit. V zemi je rozpracována řada kauz a mnoho lidí sedí ve vazbách. Státní zástupci mají obavy, že případy nebudou dotaženy do konce. Navíc reorganizace elitních policejních útvarů jim připadá tak trochu ušitá horkou jehlou. Výhrady a nesouhlas projevuje ředitel útvaru pro boj s organizovaným zločinem Robert Šlachta, který oznamuje odstoupení s funkce. O vážnosti situace svědčí i svolání Bezpečnostní rady státu. Jednání je natolik bouřlivé, že si politici otírají zpocená čela.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

Ukrajinci

Než položím dotazy, odcituji vašeho předsedu: ,,Pakliže bude SPD ve vládě, provedeme revizi všech povolení k pobytu Ukrajinců v ČR, aby zůstali pouze ti, kteří pracují na pojištěném pracovním místě, na které není prokazatelně k dispozici český občan. Všem ostatním ukončíme povolení k pobytu a ukončí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: EU chce osm miliard ročně za daň z tabáku

15:49 Štěpán Křeček: EU chce osm miliard ročně za daň z tabáku

Návrh směrnice by ve své současné podobě Českou republiku potrestal hned několikrát.