Antonín Ticháček: Neoliberální fundamentalizmus a demokratura kleptokracie

13.02.2014 17:25 | Zprávy

Dekadence vládní politiky za posledních dvacet let, „řídící“ české státní národohospodářství a provozní problematiku nejen v agrárním a potravinovém sektoru ČR, se dostala do stavu úpadku a zřetelného ohrožování národního hospodářství a potravinové suverenity, takto samozřejmých pilířů každé civilizované společnosti.

Antonín Ticháček: Neoliberální fundamentalizmus a demokratura kleptokracie
Foto: red
Popisek: MVDr. Antonín Ticháček

Zřetelnýkolaps sektoru doložitelný úpadkem potravinové bezpečnosti (food security) i rurálního života v ČR, žene naši zemi do stále výraznější závislosti  na strategicky prozřetelněji řízených zemí, které svoje případné agrární „přebytky“ realizují i za cenu dumpingových exportů. K dekadenci agrární politiky vlády přispěla kromě politiky Bruselu  i sporně provozně účinná „Koncepce odborného poradenství MZe ČR 2009-2013“, nemluvě o vysoké fluktuace ministrů zemědělství jmenovaných vždy přednostně dle jejich politické orientace, ani zdaleka ne podle  jejich odbornosti. Tak se postupně vládní usnesení o "Strategie zajištění bezpečnosti potravin v ČR po přistoupení k EU"  č. 1277 ze dne 15.12.2004 stalo jen planou floskulí, kterou signoval kdysi "upřímně myslící“ juvenilní předseda ČSSD i vlády JUDr Gross. Úspěšný politik akceptoval Klausovu formu privatizace, profitoval z neoliberálního fundamentalizmu, dnes je majitelem  advokátní kanceláře a multimilionářem. Proč by měl bývalý strojvůdce, později premiér, ve své závratné politické kariéře kromě svých  horentních příjmů a „křisťálově čistých úmyslů “ mít na mysli také nějaká práva občanů, včetně toho potravinové, či nějaké pocity mravní a hmotné responzibility vůčí občanské voličské veřejnosti. Ostatně který z dalších expremiérů LIB –LAB vlád zůstal opravdu, ale opravdu, panem Čistým. Na kterého nepadají stíny jejich mravní bídy, kterému ze skříní nevypadávají kostlivci, nemluvě o protektorovi naddějného politka, následném spolutvůrci křivého tolerančního paktu, dnešního prezidenta.

I když měli všichni ministři zemědělství pro výklad a  provedení strategie bezpečnosti potravin a odborného  poradenství k ruce třiadvacetičlenný státní instituční moloch, Koordinační skupinu ministra, úpadku sektoru nezabránili. Proto také při poskytování poradenských služeb svěřovaných ponejvíce soukromým aktivitám, doplňovaným o stínové působnosti Krajských informačních středisek (KIS) v gesci Agrární komory ČR, došlo k řadě nevratných praktických i strategických  pochybení. Projevovalo se především totální selhávání funkce osy  STÁT - VĚDA - PRAXE - OBČAN , selhala řada očekávání od  Společné Zemědělské Politiky SZP, Common Agricultural Policy, CAP).

Setrvávání na segmentované, sporně účinné dozorové síti bez zpětných poradenských vazeb měly bezprostřední vliv na rozvrat agrárního sektoru i environmentálního a rurálního života v ČR. Zvyšoval se výskyt různých „krizových situací“, jejichž exemplárním příkladem je ta  metylenová, ktereá stála již padesát životů. Nezavírejme však oči ani před reprezentativními, biogeochemickým  průzkumy a nad neyužívanými laboratorními výstupy prokazujícími "tvrdou ekologickou stopu" v našem živoním prostředí, při  mezigeneračně škodlivých zdravotních důsledcích. Nevyhodnotitelně jsou průkaznými malnutricemi povzbuzováni tiší zabijáci, takto hypertenze a osteoporóza, epidemie 21 století, zjišťovaná u 12% české populace. Opakovaně zjišťovaná přítomností Salmonel v mase drůbeže, Listerií, Escherichia coli,   v mléce, antribiotik, dioxinu i posypových solí v potravinách etc. dokazuje, jak  perfidní, aktivisticky bagatelní je počínání kompetentních vládních a jimi řízených institucí „pečujících“ o food security.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…