Antonín Ticháček: Neoliberální fundamentalizmus a demokratura kleptokracie

13.02.2014 17:25 | Zprávy

Dekadence vládní politiky za posledních dvacet let, „řídící“ české státní národohospodářství a provozní problematiku nejen v agrárním a potravinovém sektoru ČR, se dostala do stavu úpadku a zřetelného ohrožování národního hospodářství a potravinové suverenity, takto samozřejmých pilířů každé civilizované společnosti.

Antonín Ticháček: Neoliberální fundamentalizmus a demokratura kleptokracie
Foto: red
Popisek: MVDr. Antonín Ticháček

Zřetelnýkolaps sektoru doložitelný úpadkem potravinové bezpečnosti (food security) i rurálního života v ČR, žene naši zemi do stále výraznější závislosti  na strategicky prozřetelněji řízených zemí, které svoje případné agrární „přebytky“ realizují i za cenu dumpingových exportů. K dekadenci agrární politiky vlády přispěla kromě politiky Bruselu  i sporně provozně účinná „Koncepce odborného poradenství MZe ČR 2009-2013“, nemluvě o vysoké fluktuace ministrů zemědělství jmenovaných vždy přednostně dle jejich politické orientace, ani zdaleka ne podle  jejich odbornosti. Tak se postupně vládní usnesení o "Strategie zajištění bezpečnosti potravin v ČR po přistoupení k EU"  č. 1277 ze dne 15.12.2004 stalo jen planou floskulí, kterou signoval kdysi "upřímně myslící“ juvenilní předseda ČSSD i vlády JUDr Gross. Úspěšný politik akceptoval Klausovu formu privatizace, profitoval z neoliberálního fundamentalizmu, dnes je majitelem  advokátní kanceláře a multimilionářem. Proč by měl bývalý strojvůdce, později premiér, ve své závratné politické kariéře kromě svých  horentních příjmů a „křisťálově čistých úmyslů “ mít na mysli také nějaká práva občanů, včetně toho potravinové, či nějaké pocity mravní a hmotné responzibility vůčí občanské voličské veřejnosti. Ostatně který z dalších expremiérů LIB –LAB vlád zůstal opravdu, ale opravdu, panem Čistým. Na kterého nepadají stíny jejich mravní bídy, kterému ze skříní nevypadávají kostlivci, nemluvě o protektorovi naddějného politka, následném spolutvůrci křivého tolerančního paktu, dnešního prezidenta.

I když měli všichni ministři zemědělství pro výklad a  provedení strategie bezpečnosti potravin a odborného  poradenství k ruce třiadvacetičlenný státní instituční moloch, Koordinační skupinu ministra, úpadku sektoru nezabránili. Proto také při poskytování poradenských služeb svěřovaných ponejvíce soukromým aktivitám, doplňovaným o stínové působnosti Krajských informačních středisek (KIS) v gesci Agrární komory ČR, došlo k řadě nevratných praktických i strategických  pochybení. Projevovalo se především totální selhávání funkce osy  STÁT - VĚDA - PRAXE - OBČAN , selhala řada očekávání od  Společné Zemědělské Politiky SZP, Common Agricultural Policy, CAP).

Setrvávání na segmentované, sporně účinné dozorové síti bez zpětných poradenských vazeb měly bezprostřední vliv na rozvrat agrárního sektoru i environmentálního a rurálního života v ČR. Zvyšoval se výskyt různých „krizových situací“, jejichž exemplárním příkladem je ta  metylenová, ktereá stála již padesát životů. Nezavírejme však oči ani před reprezentativními, biogeochemickým  průzkumy a nad neyužívanými laboratorními výstupy prokazujícími "tvrdou ekologickou stopu" v našem živoním prostředí, při  mezigeneračně škodlivých zdravotních důsledcích. Nevyhodnotitelně jsou průkaznými malnutricemi povzbuzováni tiší zabijáci, takto hypertenze a osteoporóza, epidemie 21 století, zjišťovaná u 12% české populace. Opakovaně zjišťovaná přítomností Salmonel v mase drůbeže, Listerií, Escherichia coli,   v mléce, antribiotik, dioxinu i posypových solí v potravinách etc. dokazuje, jak  perfidní, aktivisticky bagatelní je počínání kompetentních vládních a jimi řízených institucí „pečujících“ o food security.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…