Bohumil Pečinka: Volby (ne)rozdaly karty

31.05.2014 17:01 | Zprávy

Skončily Evropské volby, přičemž jejich hlavní témata a výsledky byly odlišné v západní i východní části kontinentu. Co z toho vyplývá pro českou pravici? A existuje vůbec ještě?

Bohumil Pečinka: Volby (ne)rozdaly karty
Foto: hns
Popisek: Eurovolby, ilustrační koláž

Zeměmi Evropské unie se prohnal silný vítr eurokritických nálad, který kulminoval ve druhé a třetí největší zemi EU (Velká Británie, Francie), kde zvítězily populistické strany reagující na byrokratizaci centralizující se Evropy a totálně nezvládnutou imigrační politiku.

Rozžvanit do neurčita

Úspěch podobných uskupení ve státech malé a střední velikosti by se dal ještě relativizovat známými frázemi o „pevné proevropské většině“ v Evropském parlamentu. Dokonce i senzační první místo Nagela Farage v britských volbách by se dalo smést se stolu s odůvodněním, že vzhledem k tamnímu volebnímu systému stejně nemá šanci dostat se do vlády, takže co. Tím, co se však nedá „rozžvanit do neurčita“, je volební vítězství francouzské Národní fronty.

Pokud se totiž v příštích třech letech neodehraje pokus o korektury dosavadní evropské politiky, může si francouzský volič v příštích prezidentských volbách zvolit do čela státu ženu – Marine Le Penovou. Hlavní tvář pravicově populistické Národní fronty by totiž jako hlava francouzského státu měla takové možnosti, že by mohla daleko silněji otočit kormidlem ztuhlé evropské politiky. Před politiky EU stojí dvě cesty, jak se vyrovnat s eurokritickými náladami.

Jednou je akceptovat některá témata, anebo je nadále ignorovat a riskovat, že ke změně evropsko-unijní politiky dojde stejně, jen oklikou přes volby v národních státech. Dnes se nehraje o to jestli, ale kdy a jak.

Pasivní protest

Výsledky evropských voleb v Česku jsou ukázkou toho, jak politický cyklus tam a tady je odlišný. Překvapení loňských sněmovních voleb, Tomio Okamura, dramaticky neuspěl s tématem, které je v mnoha zemích západní Evropy číslo jedna – imigrace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…