Brigita Janovská: Česko-německé partnerství Oblastní charity Most a Vesnického muzea Gahlenz je již desetileté

15. 3. 2016 18:03

Přeshraniční partnerství Oblastní charity Most s Vesnickým muzeem v německém krušnohorském Gahlenz vstoupilo do desátého roku svého trvání.

Brigita Janovská: Česko-německé partnerství Oblastní charity Most a Vesnického muzea Gahlenz je již desetileté
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Brigita Janovská, koordinátorka česko-německých projektů. Na snímku s jedním z ocenění za svou aktivní práci.

Jedná se o kontakty, v jejichž rámci mj. vyjíždějí děti z charitních nízkoprahových klubů každoročně koncem prázdnin na opačnou stranu Krušných hor poznávat  tamní tradici, přírodu, ale i vypovědět něco o nás a navazovat nová přátelství.

Foto: Roman Koutný

V tomto duchu se neslo i zahájení desátého partnerského roku, když v těchto dnech přijela ředitelka Mostecké Charity Eva Čenkovičová s doprovodem do
muzea v Gahlenz, aby s jeho vedoucí Beatou Mühl a členy projektové agentury Flöha und Zschopautal jednala o letošních společných aktivitách. Bude mezi nimi opět prázdninový výlet dětí z klubu rodinné asistence z Mostu a tentokrát  i Pastelka z Oseka, které se mohou těšit na návštěvu parku miniatur „Malé Krušnohoří“ ve městě Oederan, ukázku jak žili horalé v minulých staletích uvidí ve Vesnickém muzeu v Gahlenz, se zvláštními zvířaty se seznámí na farmně „Miriquidi“ a společné tvoření nabídne dětská sekce Církevní obce Gahlenz.

Tato tradiční akce je u charitních dětí velmi oblíbená, také ovšem poučná a motivující, a našim německým přátelům jsme za ni velmi vděční.

K desátému výročí tohoto pěkného, dnes již neformálního přátelství, u jehož zrodu stála někdejší vedoucí muzea Karin Ullrich a nynější vedoucí projektové agentury a dřívější dlouholetý starosta obce Leubsdorf Ralf Börner, je v jednání vydání informativní skládačky „Vesnické muzeum Gahlenz“ v českém jazyce, která bude zvát turisty i rodiny s dětmi k poznávání způsobu života a práce našich předků, historického zemědělství, ale připomene i úctu a lásku k přírodě, k jejím zákonitostem a darům, v čemž by všechny další generace měly pokračovat.

Foto: Roman Koutný

Autorka je mimo jiné dobrovolnicí Oblastní charity Most a tlumočnicí v česko-německých kontaktech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: I neúspěšný impeachment poslouží demokratům

7:33 P. C. Roberts: I neúspěšný impeachment poslouží demokratům

Všechny tři předcházejí pokusy Sněmovny reprezentantů zbavit amerického prezidenta moci procesem imp…