Chceme vládu s čistým štítem! Petice za změnu lustračního zákona

23.10.2017 21:30

My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme Parlament České republiky, aby se zákon č. 451/1991 Sb. výslovně vztahoval také na všechny členy vlády této země i na prezidenta republiky.

Chceme vládu s čistým štítem! Petice za změnu lustračního zákona
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

„Jsme národ tělem i duší demokratický; má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“ Tomáš Garrigue Masaryk

Jelikož bylo od vzniku samostatné České republiky až do roku 2014 pro členy vlády ústavní zvyklostí předkládat před jmenováním do funkce negativní lustrační osvědčení a v současné době se od tohoto požadavku ustupuje, žádáme v zájmu demokratických principů této země a v duchu výše uvedených slov prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, aby se znění zákona č. 451/1991 Sb. doplnilo následovně:

§ 1 odstavec 2:

„(2) Funkcemi podle odstavce 1 písm. a) se rozumí všichni členové vlády a prezident republiky, dále pak v orgánech státní správy České republiky služební místa představených podle zákona o státní službě a pracovní místa vedoucích zaměstnanců, kteří jsou veřejnými funkcionáři podle § 2 odst. 2 zákona o střetu zájmů, a vedoucích zaměstnanců zařazených v Národním bezpečnostním úřadu, Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a v Nejvyšším kontrolním úřadu a funkcemi podle odstavce 1 písm. b) se rozumí v ozbrojených silách České republiky a v Generálním štábu Armády České republiky7) funkce s plánovanou hodností plukovník a generál a funkce vojenských přidělenců.

7) Zákon č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, ve znění pozdějších předpisů.“

Dále připomínáme nález Ústavního soudu ze dne 5. prosince 2001 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 451/1991 Sb., v němž se kromě jiného uvádí: „Ústavní soud má ve světle předchozích skutečností důvod ke konstatování, že určité chování a/nebo postavení jednotlivce v totalitním státě je všeobecně považováno z hlediska zájmů demokratického státu za riziko pro nestrannost a důvěryhodnost jeho veřejných služeb, a má proto omezující vliv na možnosti a způsoby zapojení "pozitivně lustrovaných" osob do nich.“ Také připomínáme slova zesnulého ústavního soudce Antonína Procházky, který ačkoliv s tímto nálezem Ústavního soudu nesouhlasil, uvedl toto: „Kvalifikace vědomé spolupráce byla v zákoně přesně definována a ochrana uchazečů proti nespravedlivému rozhodnutí je zaručena soudy. Otázku ochrany demokracie je tedy nutno nadřadit ochraně práva jednotlivce.“

Tato petice nemá za cíl znemožnit vykonávat funkci lidem kvůli jejich příslušnosti k té či oné politické straně a rozdělovat tak českou společnost. Je tomu právě naopak, cílem této petice je sjednotit občany České republiky rozmanitých politických názorů a jednotně a jasně vyjádřit jejich nesouhlas s faktem, že nejvyšší představitelé tohoto státu nemusejí od roku 2014 předkládat negativní lustrační osvědčení. Jelikož my, níže podepsaní občané České republiky, ctíme demokratické principy a vážíme si činů a odkazu těch, kteří za svobodu a demokracii bojovali, trpěli a padli, říkáme jednoznačně: Chceme vládu s čistým štítem!

Petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…