Řada novinářů a dalších veřejně známých osobností nemohla vydýchat celkem jasnou skutečnost.
Utrpení způsobené minulým režimem československým disidentům bylo menší než utrpení jejich kolegů ve sféře vlivu USA v Latinské Americe.
Jestliže chceme posuzovat míru či intenzitu toho kterého utrpení, ocitáme se automaticky na vratké ploše. Nicméně se domnívám, že je zdravé se vymanit z příliš jednostranného kurzu, který je pro české sdělovací prostředky symptomatický už celé čtvrtstoletí. Hovořím o přílišné zahleděnosti do sebe sama, neustálém pitvání zločinů minulého režimu jako na kolovrátku – jako by snad neexistovalo jiné utrpení.
O tom v Olomouci mluvil americký filozof a společenský kritik Noam Chomsky. V žádném případě neumenšoval jakékoliv bezpráví minulého režimu u nás – pouze vycházel z informací obsažených v publikaci o studené válce, již před pár lety vydal Cambridge University Press pod názvem The Cambridge History of Cold War.
Zde se můžeme dočíst, že disidenti v latinskoamerických diktaturách v letech 1960 až 1990 trpěli daleko více než jejich kolegové ve východoevropských satelitech Sovětského svazu. Na této knize pracovalo několik desítek historiků, jejichž uvažování nebylo zamlženo studenoválečnickým filtrem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…