„Fiskální waterboarding“ slovy nového ministra financí Yanise Varoufakise nemohl nikdy fungovat. Může vítězství Syrizy zahájit konec procesu evropské integrace?
Je třeba předznamenat, že politický program nové řecké vlády v čele s charismatickým premiérem Alexisem Tsiprasem bude realizován v rámci mantinelů stávajícího ekonomického a politického systému.
Nejde proto o žádný levicový puč v „kolébce demokracie“, jež několik uplynulých let prožívala „noční můru“, jak poznamenal nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
Status quo prozatím v této zemi zůstane neporušen, i když pokud se Aténám povede vymanit se z ekonomického marasmu, mohou v pozitivním slova smyslu infikovat a posílit další progresivní levicové platformy na starém kontinentu, příkladně španělské hnutí Podemos, jež se už nyní těší velké podpoře.
Díky Syrize existuje naděje na zmrtvýchvstání autentické levice v Evropě, kde v řadě států EU ekonomická krize, zapříčiněná nezodpovědnou politikou velkých finančních institucí, zanechala spoušť.
Nárůst obliby obdobných politických stran napříč Evropou, která čelí xenofobním až fašistickým seskupením, by ale nakonec přece jen mohl představovat nesouhlas s panujícím establishmentem, a v určité podobě by projekt evropské integrace postavený na neoliberální doktríně, která jak se zdá, přežila sebe samu, mohl začít povážlivě korodovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas