Daniel Veselý: Nepříjemný pohled do vlastního zrcadla

26.06.2014 21:49 | Zprávy

Současné pozdvižení nad výroky amerického filozofa a společenského kritika Noama Chomského na sociálních sítích a v mediální sféře připomíná Faurissonovu aféru

Daniel Veselý: Nepříjemný pohled do vlastního zrcadla
Foto: Petr Kupka
Popisek: Noam Chomsky před budovou olomouckého kina Metropol, kde se zúčastnil besedy s veřejností

Profesor Chomsky před lety podpořil právo na názor kontroverzního historika a popírače holocaustu Roberta Faurissona. Ano, i u nás jde o nepochopení řečeného, a ke slovu se bohužel nedostali ani soudní kritikové amerického akademika. Chomského návštěva České republika vnáší nejen v tomto ohledu světlo především na naše slabiny, nevzdělanost ale i ignoranci.

Čeští novináři a politikové se zasekli na jednom, nikterak kontroverzním Chomského výroku, jejž vyslovil před čtvrtstoletím v reakci na vystoupení Václava Havla v americkém Kongresu, který tam vychvaloval USA jako šiřitele svobody ve světě. Pravý význam Chomského soudu však ČTK interpretačně znehodnotila a další sdělovací prostředky, jako Lidové noviny, MfD, Novinky.cz, ale i Česká televize onu dezinformaci šířila dál. Fáma je, jak známo, okřídlená.

Co naplat, jedno je nad slunko jasnější: „kontroverzní“ návštěva Noama Chomského u nás přinesla řadu zajímavých podnětů a stanovisek, jimž se dosud věnovala pouze chatrná pozornost, zda vůbec nějaká. K naší smůle zůstalo nemálo otevřených témat opomenuto právě kvůli mediální mlhovině, možná proto, že tmářství řady představitelů české novinářské a politické obce přes čtvrtstoletí myšlenkové plurality stále ulpívá na stejném bodě. Ostatně soudím, že Noam Chomsky v Praze a Olomouci „nakousl“ kontroverznější témata než celkem srozumitelný rozdíl v postavení disentu u nás za minulého režimu a disentu pod knutou Bílého domu v Latinské Americe, na Středním východě a jihovýchodě Asie.      

Americký akademik při svém vystoupení v pražské Městské knihovně, jejíž záznam také bude k dispozici širšímu publiku, předestřel několik pozoruhodných témat.

Chomsky se rozhovořil o tom, že vyrůstal v de facto proletářské čtvrti, byl ovlivněn svým strýcem a jeho přáteli, kteří vyznávali anarchistické a anarchosyndikalisté ideje, dále pak o své fascinaci sionismem. Nicméně se sám stavěl proti vzniku Izraele podobně jako Albert Einstein a další osobnosti židovského původu. V 50. letech dokonce nějaký čas pobýval v izraelském kibucu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Veselý , Chomsky

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.