David Šťáhlavský: 21. srpen v ruské historii

21.08.2014 15:23 | Zprávy

Nejen Československo má svůj 21. srpen. Zatímco u nás tím dnem roku 1968 skončil pokus nasadit bolševickému socialismu lidskou tvář, v jeho rodišti se 21. srpen 1991 stal jeho ontogenezí.

David Šťáhlavský: 21. srpen v ruské historii
Foto: red
Popisek: Rusko

Po vypjatých, krvavých a i usmrkaných čtyřech dnech skončil nejen největší sociální experiment, ale i jeho poslední kmotři z GKČP. Vznik Státního výboru pro výjimečný stav provázel totiž viceprezident Gennadij Janejev mohutným popotahování a smrkáním. Gorbačova uvěznili na Krymu, dokonce mu odpojili i „jaderný kufřík“. 

Jaderné zbraně byly pohříchu to poslední, co ještě naplňovalo sovětský stát nějakým obsahem. Pobaltí tou dobou bylo fakticky nezávislé, Litva nezávislost deklarovala už v březnu 1990. 

Podle historiků Gorbačov sám prý uvažoval o výjimečném stavu, ale k rozhodnému kroku se neměl. I když stát fakticky kolaboval, v tom měl Janajev a jeho soudruzi pravdu. Mýlili se ovšem v příčinách klinické smrti SSSR a prostředích reanimace. 

Spolek nevýrazných a nedůvěryhodných aparátčíků ve finále rozpad jen uspíšil, nedošlo ani na vznik „SSSR II“, tedy Svazu sovětských suverénních republik, jak ho připravovali šéfové republik. 

O míře rozvratu svědčí to, že nejen nejvyšší vedení kolem Janajeva, ale také sami občané pozbyli soudnosti. Tak dlouho si malovali realitu na růžovo, až přestali vnímat její skutečné spektrum. Ještě na jaře 1991 80 % občanů SSSR, bez Pobaltí, chtělo totiž zachovat Svaz. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…