Nejprve unášela naše občany, z řad ruské bílé emigrace, do SSSR, pak deportovala tamtéž stovky Rusínů, kteří nesdíleli nadšení rudé klaky s „lidovým“ hnutím za opětovné sjednocení se sovětskou Ukrajinou, jejíž součástí Podkarpatská Rus už tisíc let nebyla. Že Vám to připomíná krymský scénář psaný místo azbukou ještě hlaholicí? Podobný je i případ Chajsera Džemileva.
Po ruské anexi Krymu, kterou prožil ve vazební věznici, ho nová státní správa převezla do věznice v Krasnodaru, který je na rozdíl od poloostrova spolehlivě ruský. Ukrajinskou kvalifikace ruský prokurátor vzápětí překvalifikoval z nedbalostního usmrcení na úkladnou vraždu.
Proč tolik pozornosti případu, ve kterém tak~jako~tak zemřel člověk a jehož okolnosti z Prahy těžko posoudit? Chajser je totiž synem vůdce krymských Tatarů, Mustafy Džemileva (krymskotar. Mustafa Abdülcemil Cemilev, nar. 1943).
Ruské úřady mu zakázaly na 5 let vstup na Krym, prý za extremismus. Ten spočíval v tom, že požadoval od nové ruské prokurátorky na Krymu, aby mu úřední rozhodnutí vydala v ukrajinštině.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Český rozhlas