Na rozdíl od Velikonoc, které se v posledních letech občas kryly s těmi katolickými, pravoslavné Vánoce jsou jedinečné a zcela zapadají do státní politiky.
Třeba tím, že se Rusko připomene skrze svou liturgii i v zemích, které s Ruskem nechtějí mít nic moc společného.
Samotná pravoslavná tradice, skromnější a temnější než ta západní, protože na zadním plánu zrození Spasitele připomíná lidskou hříšnost, je tradicí silnou. Vždyť v roce 1918 bolševici Vánoce zrušili, ba přímo zakázali.
Ovšem jejich potomci v Nejvyšším sovětu RSFSR v roce 1990 nakonec museli ještě obnovit Vánoce a 7. leden vyhlásit státní svátkem. Takovou spěšnou restauraci Vánoc na sklonku existence Sovětského svazu tehdy odmítli jen v muslimském Tatarstánu.
Dnes je opět většina Rusů, tedy obyvatel Ruské federace, pravoslavná, a dokonce 7 z 10 Rusů slaví i ruské pravoslavné Vánoce. Sympatické je, že rostoucí procento z nich rodinnou vánoční umírněností a dnešní večeří popírá sovětské novoroční zvyklosti, jako byly potoky sektu, litry vodky a organizovaného veselí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas