Dominik Duka: Byl bych rád, kdyby církev přitáhla ke slušnému chování

28.05.2013 7:33

O nekalých praktikách některých obchodníků se můžeme dozvědět z médií nebo třeba z dokumentárního snímku Šmejdi. Co si o předváděcích akcích myslí Dominik Duka? To se dozvíte z jeho následující glosy.

Dominik Duka: Byl bych rád, kdyby církev přitáhla ke slušnému chování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, před pár dny mi jeden laskavý uživatel Facebooku vytkl, že se nevyjadřuji k palčivým otázkám současnosti, jako například k exekutorům a jejich ziskům a k dalším věcem, které trápí naše spoluobčany. Mám za to, že se ve svých glosách snažím tu a tam zmínit právě podobné problémy. Nemravnost exekucí jsem zmiňoval v jedné z glos před více než rokem.  
 
Jedním z nešvarů, který není nový, ale konečně na něj někdo poukázal pořádně, jsou takzvané „předváděčky“, kdy náhončí firem vezmou na výlet několik důchodců a mnohdy je tam nevybíravými metodami až přinutí k nákupu drahých zbytečností, které pak musejí léta splácet.  
 
Film nazvaný Šmejdi je dokumentem, který ukazuje nemorální chování prodejců, ale i naivitu některých starších lidí, kteří chtějí něco zažít, něco levně získat a naletí. Podobně je to s těmi, kdo pod záminkou kontroly spotřebičů, elektroměrů a já nevím čeho ještě, pronikají do domácností 80letých stařenek a stařečků, aby je obrali o uschované úspory.  
 
Nabízí se řešení – o nekalých praktikách informovat ve sdělovacích prostředcích a znovu a znovu poučovat možné budoucí oběti, jak se mají chovat, jak nemají věřit každému.  
 
Přiznejme si však, že nastává jakýsi zvláštní efekt. Ukazuje se, že řada obětí těchto praktik i přes veškeré poučování skočí na lep znovu, zase pojedou za zájezd, ze kterého si kromě vysavače za 60 tisíc přivezou spoustu trápení. Lidé jen s potížemi přiznávají, že by se na svět měli dívat s podezřením a že je skoro každý chce okrást.  
 
Návody, jak nenaletět jsou jistě dobré, ale jistě by bylo ještě lepší vychovávat občany k tomu, aby se chovali morálně. Řada prodejců totiž tvrdí, že se vlastně pohybují na jakési pomyslné hranici, kde je dovoleno vše, co není přímo zákonem zakázáno. A že bezohlednost, zneužití důvěřivosti starých lidí, surovost – to vše je jen v podstatě tolerovanou cestou k obchodnímu úspěchu.  
 
Kromě přísnějších postihů, lepších zákonů a činnosti policie bych byl raději, kdyby církev dokázala přitáhnout ostatní slovem i příkladem ke slušnému chování, o které se člověk má snažit, i když z toho nic nemá, nebo i když ho nesledují oči strážce zákona. 
 
Publikováno se souhlasem vydavatele. Zaznělo v pořadu Českého rozhlasu Glosa Dominika Duky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

15:57 Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

Vysokoenergetické protony ze sluneční skvrny větší než tucet Zeměkoulí vypnuly družice Starlink nad …