Dušan Navrátil: Amerika si koupila většinu bývalé sovětské říše, včetně Česka

27.03.2014 10:50 | Zprávy

To není ruská propaganda, ale strohá fakta o USA. To prohlásil bývalý hlavní poradce prezidenta Ronalda Reagana, jeho ekonomický reformátor, Paul Craig Roberts. Je to jiný pohled na politiku USA. Pohled na Spojené státy zevnitř.

Dušan Navrátil: Amerika si koupila většinu bývalé sovětské říše, včetně Česka
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Jeho doslovný výrok budou kovaní pravdoláskaři těžko rozdýchávat: „Koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše. Ty vlády ovládáme, vlastníme. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku.“

Americký ekonom Paul Craig Roberts se v osmdesátých létech podílel na úspěšných reformách americké ekonomiky. Dělo se tak v rámci administrativy prezidenta Ronalda Reagana. V roce 1987 bylo Robertsovi uděleno nejvyšší francouzské státní vyznamenání - Řád čestné legie. Dlouhé roky byl vedoucím redaktorem listů Wall Street Journal a BusinessWeek. V politice se projevoval jako tvrdý kritik nejen demokratů, ale i republikánů. Těžko ho proto považovat za levičáka. Za své názory musí být českými pravdoláskaři nenáviděn a označen za bolševika. Jsem zvědavý, jak se s tím poperou…

Ale já věřím, že něco vymyslí. Oni budou zpochybňovat vše, co není tvrdě proamerické. Proto musím parafrázovat Černé barony: „Vy ty vědomosti chlapi máte. Tak se za ně nestyďte.“ Sem s nimi, dodávám já. Pozor, odkaz na konci článku je povinná četba každého demokrata - pravdoláskaře.

A jaké jsou názory Paula Craig Robertse?

Globalizace není až tak skvělá, jak dosud bylo nekriticky adorováno. Ekonomika založená na službách se Spojeným státům příliš neosvědčila. Střední třída v USA má málo pracovních příležitostí a odchází ze země. U amerických firem dochází k přesunu výroby mimo USA. Ale tato globalizace má jen krátkodobý finanční efekt. V dlouhodobém horizontu se začne projevovat technologickým zaostáváním. Roberts doslova říká: „Kde se nevyrábí, tam nelze ani inovovat.“ Americké firmy potom toto zboží vyrobené v zahraničí dováží zpět do USA…

Americkou ekonomiku dle Robertse udržují zejména starší lidé. Zajímavý je i jeho pohled na to, kdo má v rukách reálnou politickou moc a kdo skutečně ovládá Spojené státy: Je to 1% těch nejbohatších Američanů. Zvláštní demokracie - jednoprocentní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.