Podle zmiňované studie mají na úpadek jakékoliv kultury vliv tyto faktory: populace, klima, voda, zemědělství a energie. V našem případě to jde zestručnit do dvou hlavních příčin: neudržitelné využívání zdrojů planety a rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými.
Takové temné prognózy pesimistu pohladí po duši. Jenže i optimista (pokud zná historii), by se měl zamyslet. Ta podobnost vývoje je zarážející. Zprvu úspěšná civilizace roste a dosáhne svého vrcholu, po kterém následuje pád. Někdy drasticky strmý (Mayové), jindy trvající staletí (Římské impérium). Historie se pouze opakuje. Úpadek starého Egypta, Číny, Indie či Mezopotámie to jen potvrzuje.
Euroatlantická populace nezadržitelně stárne a vymírá. Její místo se snaží obsadit jiné národy. Máme zde neustálý příliv muslimských imigrantů. Jejich předáci hlásají, že Evropu dobudou přes dělohy svých žen (to je autentický výrok). Míní tím velkou porodnost muslimek oproti Evropankám. Muslimové a islamizace, to je zásadní politické téma, které ovlivnilo i výsledky voleb do Evropského parlamentu. Může se někdo divit, že ve Francii, kde je v populaci zastoupeno 10% muslimů triumfovala nacionalistka Marine Le Penová? A že ve Velké Británii zvítězila anti imigrantská strana (UKIP) Nigela Farage? U nás to nebylo tak vyhrocené. Čeští muslimové se příliš neprojevují a zatím jsou hodní. Musí, protože jich není tolik. Jejich čas ale přijde…
Dalším projevem celkové krize ve společnosti je i současný systém vzdělávání, který úmyslně snižuje nároky jak na žáky, tak i na studenty středních a vysokých škol. Za chvíli to bude vypadat tak, že co Čech, to vysokoškolák. V Plzni na to šli dobře; nechápu, kdo tento pozitivní trend zastavil. Mohli jsme být mezinárodní vysokoškolskou velmocí. Za první republiky (kterou vůbec nemíním adorovat) byla maturita něčím. Někteří dnešní vysokoškoláci však nedosahují ani úrovně onoho prvorepublikového maturanta. Úpadek školství se pak následně projevuje například i malým počtem mezinárodních patentů, které by přinášely Česku peníze z licencí. Nejde jen o peníze, patenty jsou obrazem technické, vědecké a průmyslové vyspělosti té které země.
V roce 2013 Čína v počtu podaných patentů překonala i jednu z nejinovativnějších zemí světa – Německo. Dávno neplatí klišé, že Číňani umí jen kopírovat cizí nápady. Dále se znovu potvrdilo, že Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy jsou inovativnější než Evropská unie. Pouze USA stačí čelit, zatím, asijským ekonomickým rivalům. Západ pomalu, ale jistě zaostává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…