Zdraví a voliče jí ubírá populistická, „neuvěřitelně dynamická“ strana Alternativa pro Německo, která má za sebou již dlouhou řadu volebních úspěchů v sedmi z šestnácti německých spolkových zemí: 25% v Sasku-Anhaltsku, 20% v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v „západních“ zemích 15% v Bádensku-Wittembersku, 12,6% v Porýní-Falci, letos 6,2% v Sársku, 7,4% v Severním Porýní-Vestfálsku a 5,9% ve Šlesvicku-Holštýnsku. Ale obávanou změnu v německém politickém systému nepřinese. SPD nahradí v příští německé koaliční vládě buď Zelení nebo FDP ( těm připadne ministerstvo zahraničí) anebo FDP a Zelení společně, anebo zůstane SPD opět tam, kde byla.
Středoevropský a východoevropský populismus má jiné kořeny. Nereaguje na tradici a na „staré“ politické strany, ale na reformu ekonomiky, která nepřinesla očekávaný lidový kapitalismus, ale oligarchy. Levicová radikální reforma v Moskvě sice volební právo občanům přiznala, ale nenabídla druh tržní ekonomiky, který by se stal počátkem východoevropského sociálnědemokratického století, jakým se stalo dvacáté století pro západní Evropu (Ralf Dahrendorf).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV