Eman Pluhař: Od populismu k oligokracii

22.08.2017 8:49

Německá matka všech sociálních demokracií churaví.

Eman Pluhař: Od populismu k oligokracii
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Zdraví a voliče jí ubírá populistická, „neuvěřitelně dynamická“ strana Alternativa pro Německo, která má za sebou již dlouhou řadu volebních úspěchů v sedmi z šestnácti německých spolkových zemí: 25% v Sasku-Anhaltsku, 20% v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v „západních“ zemích 15% v Bádensku-Wittembersku, 12,6% v Porýní-Falci, letos 6,2% v Sársku, 7,4% v Severním Porýní-Vestfálsku a 5,9% ve Šlesvicku-Holštýnsku. Ale obávanou změnu v německém politickém systému nepřinese. SPD nahradí v příští německé koaliční vládě buď Zelení nebo FDP ( těm připadne ministerstvo zahraničí) anebo FDP a Zelení společně, anebo zůstane SPD opět tam, kde byla.

Středoevropský a východoevropský populismus má jiné kořeny. Nereaguje na tradici a na „staré“ politické strany, ale na reformu ekonomiky, která nepřinesla očekávaný lidový kapitalismus, ale oligarchy. Levicová radikální reforma v Moskvě sice volební právo občanům přiznala, ale nenabídla druh tržní ekonomiky, který by se stal počátkem východoevropského sociálnědemokratického století, jakým se stalo dvacáté století pro západní Evropu (Ralf Dahrendorf).

Že sociálně tržní ekonomika je předpokladem hospodářského růstu, sovětské vynálezce kupónové privatizace nenapadlo ani ve snu. „Kupónová privatizace“ ovšem nebyla základem růstu a prosperity západní Evropy ve dvacátém století. Byla to sociální demokracie. A na konci „dvacátého století jsme se již všichni stali sociálními demokraty“ (opět R.Dahrendorf), což se teď zřejmě vztahuje i na stranu Angely Merkelové, která se chystá vyhrát volby. Mezitím se v Rusku „demokraticky“ prosadila opět stará autokracie a také západně od ruských hranic se „demokraticky“ prosazují tendence k „vládě nemnohých.“

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.