Eman Pluhař: Od populismu k oligokracii

22.08.2017 8:49

Německá matka všech sociálních demokracií churaví.

Eman Pluhař: Od populismu k oligokracii
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Zdraví a voliče jí ubírá populistická, „neuvěřitelně dynamická“ strana Alternativa pro Německo, která má za sebou již dlouhou řadu volebních úspěchů v sedmi z šestnácti německých spolkových zemí: 25% v Sasku-Anhaltsku, 20% v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v „západních“ zemích 15% v Bádensku-Wittembersku, 12,6% v Porýní-Falci, letos 6,2% v Sársku, 7,4% v Severním Porýní-Vestfálsku a 5,9% ve Šlesvicku-Holštýnsku. Ale obávanou změnu v německém politickém systému nepřinese. SPD nahradí v příští německé koaliční vládě buď Zelení nebo FDP ( těm připadne ministerstvo zahraničí) anebo FDP a Zelení společně, anebo zůstane SPD opět tam, kde byla.

Středoevropský a východoevropský populismus má jiné kořeny. Nereaguje na tradici a na „staré“ politické strany, ale na reformu ekonomiky, která nepřinesla očekávaný lidový kapitalismus, ale oligarchy. Levicová radikální reforma v Moskvě sice volební právo občanům přiznala, ale nenabídla druh tržní ekonomiky, který by se stal počátkem východoevropského sociálnědemokratického století, jakým se stalo dvacáté století pro západní Evropu (Ralf Dahrendorf).

Že sociálně tržní ekonomika je předpokladem hospodářského růstu, sovětské vynálezce kupónové privatizace nenapadlo ani ve snu. „Kupónová privatizace“ ovšem nebyla základem růstu a prosperity západní Evropy ve dvacátém století. Byla to sociální demokracie. A na konci „dvacátého století jsme se již všichni stali sociálními demokraty“ (opět R.Dahrendorf), což se teď zřejmě vztahuje i na stranu Angely Merkelové, která se chystá vyhrát volby. Mezitím se v Rusku „demokraticky“ prosadila opět stará autokracie a také západně od ruských hranic se „demokraticky“ prosazují tendence k „vládě nemnohých.“

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Biden by s Čínou válčil

19:53 Zbyněk Fiala: Biden by s Čínou válčil

Hlavním strategickým soupeřem USA je Čína. Není divu, má hospodářsky navrch. Válka s Ukrajinou je p…