Eman Pluhař: Platforma „Vlevo hleď!“

08.12.2014 8:45 | Zprávy

Krize SPD porodila platformu, nazývá se Nová levice, ale s modernizací bohužel nemá co dělat. Spíše má problém s kurzem předsedy strany Gabriela. Samozřejmě chce, aby SPD zvítězila v příštích volbách a nechce, aby SPD byla jenom hezčí variantou strany A. Merkelové, ale skutečně levicovou stranou atd. Nic nového pod sluncem.

Eman Pluhař: Platforma „Vlevo hleď!“
Foto: SPD
Popisek: SPD

Řadí se k dlouhé řadě „platforem“, které v SPD vznikají celých 150 let, ať „vlevo“ či „vpravo“, málokdy něčemu pomohly a momentálně rukou společnou táhnou SPD ke dnu. Zda jde o něco víc než o obvyklý vnitrostranický manévr a boj (16 zemských organizací a tisíce starostů) je docela dobře možné. Novou příčinou kvasu v SPD se ale zdé být opravdu špatná mocenská perspektiva, když se už celý rok nedaří zvednout preference na potřebných 30%, neřkuli tento práh překročit ve smyslu všelidové strany. Preference těkající v rozpětí 24-26% budí obavy, že se situace ještě dále zhorší a budou klesat pod tlakem populistické konkurence v podobě strany Alternativa pro Německo.

Alternativa pro Německo se z neškodné okrajové události a bez skutečného „lidového tribuna s náležitou autoritou“ vyvinula ve skutečnou hrozbu. Nejen pro SPD, ale zprostředkovaně i pro celou trojdílnou německou levici. Zatímco v posledních spolkových volbách tato nová strana ještě zůstala před bránou parlamentu (4,7%), pětiprocentní hranici nyní překračuje bez bázně, ale ne bez hany, ve východním Německu (Sasko 9,7%, Durynsko 10,6%, Braniborsko 12,2%) a překvapivě ukrajuje z koláče levice, pravice i nevoličů. U levice (SPD, Zelení, Levice) je to zvlášť bolestné.V Sasku všelidovou SPD přes nákladnou kampaň opět volilo jen 12,7%, v Durynsku spadla SPD o celých 6% na 12,4% a v Braniborsku spadla Levice jako koaliční partner SPD o 8% na 18,6%, zatímco SPD zde své výjimečně silné postavení nezlepšila (-1,1%). Signál z východního Německa se mezitím přelil i na západ a vynesl Alternativu pro Německo na již pravidelných 6-7% v celostátním průzkumu.Početně tak zdatně upevňuje postavení CDU/CSU, která prošla modernizační školou Merkelové („sociální demokratizací“), sedí pohodlně na svých 40% (preference setrvale 39-41%), a s populisty nechce mít co dělat. Tomu je možno věřit, protože je nakonec ani nemusí potřebovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vasevec.cz

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…