Eman Pluhař: SPD mezi opozicí a konkursem

24.11.2017 21:35

S budoucí trojkoaliční vládou (CDU/CSU+FDP+Zelení) vedenou A. Merkelovou počítala SPD nejen napevno, ale i s jistou dávkou úlevy, že se bude moci věnovat svému vlastnímu reformačnímu úsilí. O to víc ji zpráva o krachu sondovacích jednání zastihla jako blesk z čistého nebe. Navíc se okamžitě ocitla pod tlakem všemožných kázání o blahu země a státně-politické odpovědnosti, ačkoliv si v SPD sotva kdo dokáže představit něco horšího než Velkou koalici.

Eman Pluhař: SPD mezi opozicí a konkursem
Foto: SPD
Popisek: SPD
reklama

Také sjezd v Berlíně měl už jen za dva týdny upevnit nový kurs, reformační proces strany, generální inventuru a opoziční roli SPD. Zpráva o krachu budování vládní koalice tak přišla v nejméně vhodné době. Okamžitou reakcí předsedy Schulze a předsednictva bylo proto hlasité NE!: „pro velkou koalici k dispozici nejsme a chceme nové volby“. Média ovládla obvyklá kakofonie ze stranických křídel, těch či oněch straníků a představitelů strany. Místopředseda R.Stegner se v nové situaci dopracoval k formulaci „ani nové volby ani velkou koalici“, směrodatný T.Schäfer-Gümbel uzřel možnost menšinové vlády, jiní apelovali na velkou koalici nezbytnou pro blaho země a pro mezinárodní situaci (Macron potřebuje silného spojence).Pár hodin před jednáním s prezidentem Steinmeierem se předseda strany Schulz před novináři nechtěl vyjadřovat „k formě budoucí německé vlády“, ale nepřímo vyloučil zájem SPD o nové volby.

A jakoby situace už nebyla dost těžká, paralelně ke krachu Jamaiky propuklo další pokračování „soumraku bohů“ v bavorské CSU rozervané mocenským bojem mezi Horstem Seehoferem a Markusem Söderem, který se přitom o Berlín a „Jamajky“ zas tak moc nezajímá. A jakoby ani toto nestačilo, odhady dalšího vývoje situace zahalila teorie o krachu Jamajky, která ji vysvětluje jako čistou chladně kalkulovanou pomstu za příkoří, která utrpěla FDP od A.Merkelové v předposledním kabinetu.

Tři hodiny před jednáním předsedy Schulze (SPD) s prezidentem Steinmeierem (SPD) médii prolétla fáma, že Schulz se chystá odstoupit z předsednictví strany. Rudolf Dressler („stará hlava“ SPD) v talkshow navrhuje koalici CDU+SPD+Zelení, protože menšinová vláda CDU je prakticky neschůdná - Merkelová pro každé parlamentní rozhodnutí bude potřebovat podporu další stovky poslanců, kterou si v dané řádové velikosti spolkového sněmu (ca 700 poslanců) sotva může obstarat, nemluvě již o dohodovacím výboru (parlament- federální rada), který by musel zasedat každý týden. Schulz se z jednání s prezidentem vydal beze slov přímo do stranické centrály na jednání předsednictva. Manuela Schwesig cestou na jednání poctila novináře větou: „CDU/CSU,FDP a Zelení nám před dveře vysypali haldu střepů a my si to teď budeme muset vyhodnotit.“

Po celonočním jednání pak přišla jen kusý statement, že SPD se „neuzavírá jednáním“ (s dalšími stranami). Kategorické NE k dalšímu vydání Velké koalice to jistě není. Ale není tím ještě řečeno, že nenechají Merkelovou propadnout při brzké volbě prezidentského kandidáta na kancléře.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Neobvyklé úkazy v závěru soudního procesu

21:44 Zdeněk Jemelík: Neobvyklé úkazy v závěru soudního procesu

Zdánlivě neukončitelná „velká daňová kauza“ či „kauza Zadeh“ se přece jen přiblížila k závěru v hla…